VIDEO: Blue Origin má za sebou další test rakety s modulem pro posádku

Soukromá vesmírná společnost Blue Origin provedla další úspěšný test své rakety New Shepard s modulem, v němž mají v budoucnu létat vesmírní turisté. Raketa i modul, opakovaně použitelné, po přibližně deset minut trvající letové zkoušce bezpečně samostatně přistály, informovala společnost miliardáře Jeffa Bezose.

El Paso (USA) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soukromá vesmírná společnost Blue Origin provedla další úspěšný test své rakety New Shepard | Foto: Blue Origin | Zdroj: Repro YouTube / Reuters

Test bez posádky, v pořadí již čtrnáctý, se odehrál ve čtvrtek na komerčním kosmodromu společnosti jižně od texaského El Pasa.

Raketa New Shepard vynesla modul do výšky 106,9 kilometru, tedy nad uznávanou stokilometrovou hranici vesmíru, a přibližně po sedmi minutách od startu vertikálně přistála nedaleko místa startu. Modul se vrátil o tři minuty později na padácích a s brzdícím zážehem motorů těsně před dosednutím.

Tentokrát se jednalo o první vyzkoušení nového modulu s vylepšeními pro větší pohodlí posádky. Podle sdělení společnosti jde o úpravy týkající se akustiky a regulace teploty uvnitř kabiny, instalace displejových panelů pro posádku a vybavení všech sedadel reproduktory, mikrofonem a tlačítkem pro komunikaci. Čtvrteční test zahrnoval mimo jiné prověření komunikačních a bezpečnostních výstražných systémů.

Blue Origin plánuje podnikat s turisty suborbitální lety, při nichž se modul pro šestičlennou posádku přiblíží k hranici vesmíru, případně ji překoná, ale nedosáhne oběžné dráhy kolem Země. Lidé na palubě mají při této výpravě zažít přibližně na pět minut beztížný stav.

Původně společnost plánovala zahájit komerční lety s pasažéry už v roce 2019, nakonec se tak možná stane letos. Blue Origin zatím termín prvního letu s lidmi neoznámila, nicméně šéf rozvojového programu Patrick Zeitouni podle serveru Spaceflight Now řekl, že právě nově testovaná raketa a modul s cestujícími poletí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme