Loď Starliner úspěšně odstartovala, ale nedostala se na oběžnou dráhu. Nesla dárky pro posádku ISS

Kosmická loď společnosti Boeing CST-100 Starliner v neděli přistála v Novém Mexiku po nezdařené vesmírné misi. Po startu se jí v pátek nepodařilo dostat se na oběžnou dráhu, po níž měla dorazit k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).

White Sands (USA) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boeing CST-100 Starliner při startu | Zdroj: Reuters

Společnost Boeing ani Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) podle agentury Reuters zatím nevědí, co bylo příčinou toho, že software nedokázal loď po úspěšném startu dostat na oběžnou dráhu.

Japonská vesmírná nákladní loď zakotvila u ISS, přivezla přes pět tun zásob

Číst článek

Asi půl hodiny po startu společnost Boeing informovala, že se nezažehly motory, které měly loď dopravit na stanovenou oběžnou dráhu.

Let měl být testem pro využití této lodi k dopravě astronautů na ISS, což by umožnilo ukončit závislost na ruských lodích Sojuz.

V neděli přistál Starliner v poušti v Novém Mexiku ve stanovené době ráno místního času (13.58 středoevropského času). Celý testovací let tak trval místo původně plánovaného týdne jen 48 hodin. Přistání bylo bez problémů a tři hlavní padáky se otevřely podle plánu.

Na palubě nebyla posádka, jenom figurína, která seděla u řídící desky. Rosie the Rocketeer dostala jméno po hrdince 2. světové války známé jako Rosie the Riveter - Růženka Nýtovačka. Stala se ikonou žen, jež pracovaly za války v továrnách a loděnicích a podílely se na výrobě munice pro armádu.

Stejně jako Růženka se v neděli zpět na Zem vrátilo oblečení, jídlo a vánoční dárky, které měl Starliner dopravit na ISS.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme