VIDEO: Česko v noci čeká částečné zatmění Měsíce. Pozorovatelé možná uvidí i Jupiter a Saturn

Půl hodiny před úterní půlnocí nastala hlavní fáze částečného zatmění Měsíce, který v tu chvíli byl zhruba ze dvou třetin ponořen do zemského stínu. Tento nevšední a fotogenický astronomický úkaz potrvá do 2.18 středoevropského letního času. Pokud bude příznivé počasí, lidé uvidí také planety Jupiter a Saturn i náznaky Mléčné dráhy. Další částečné zatmění nastane v lednu příštího roku.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 23:35 16. 7. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při této příležitosti budou mimořádně otevřeny mnohé hvězdárny i během noci. Na zatmění Měsíce zvou například Štefánikova hvězdárna na Petřině, hvězdárny v Brně, Ostravě, Plzni, Vsetíně a dalších městech. Jev bude viditelný ve většině Evropy, Asie, Austrálie, Afriky a Ameriky.

‚Malý krok pro člověka, obrovský skok pro lidstvo.‘ Jak vypadala mise k Měsíci? A co NASA chystá dnes?

Číst článek

Z Česka by pomocí techniky mělo být podle astronomů možné vidět celý průběh zatmění. Očima nepozorovatelná fáze začala okolo deváté hodiny večer, kdy Měsíc vycházel. O půlhodiny později už bylo možné spatřit tmavší levý okraj Měsíce.

Kolem desáté hodiny bylo na jihu možné vidět planetu Jupiter a pod ní nejjasnější hvězdy v souhvězdí Štíra.

Obloha pozvolně ztmavla natolik, že po jedenácté hodině pozorovatelé spatřili náznaky Mléčné dráhy nad jihem mezi Štírem a Střelcem a také planetu Saturn severozápadně od Měsíce.

Maximum zatmění nastalo ve 23:31, kdy bylo v zemském stínu ponořeno 65,3 procenta měsíčního úplňku.

VIDEO: Podívejte se na úplné zatmění Slunce v Jižní Americe. V Česku bude vidět až za 116 let

Číst článek

Na Měsíc padá jen červená část spektra slunečního světla, protože vzdušné molekuly modrou barvu rozptýlí v atmosféře.

Část měsíčního disku ponořená v zemském stínu tak zachycuje naoranžovělou, cihlově červenou, rudou, nebo dokonce nahnědlou barvu.

Tmavost zbarvení ovlivňuje kromě polohy Měsíce také znečištění atmosféry, především po silných meteorických rojích a sopečných erupcích může být Měsíc velmi tmavý.

Úplné zatmění bude za šest let

Zatmění měsíce vzniká při jeho průchodu zemským stínem. Podle Astronomického ústavu by se úkaz měl objevovat při každém úplňku Měsíce, kdy se nachází přesně na opačné straně oblohy než Slunce. Že se tak nestává, je způsobeno sklonem dráhy Měsíce vůči rovině zemské dráhy. Měsíc zemský stín častěji mine a žádné zatmění nenastane.

Další zatmění Měsíce pozorovatelné z Česka nastane 10. ledna příštího roku. Bude polostínové, Měsíc se ocitne blízko plného zemského stínu a podle astronomů bude odspodu zčernalý.

Poslední úplné zatmění Měsíce mohli lidé v Česku vidět letos v lednu. Další nastane za šest let, konkrétně 7. září 2025.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme