Čerstvé potraviny, robotická paže, mravenci i semena. Loď Dragon odstartovala k vesmírné stanici

Z mysu Canaveral na Floridě v neděli odstartovala nákladní vesmírná loď Dragon společnosti SpaceX, která má v pondělí přistát s více než 2170 kilogramy zásob a vybavení na Mezinárodní vesmírné stanici. Informovala o tom agentura AP. Start byl původně plánován na sobotu, zmařilo ho ale nepříznivé počasí.

Mys Canaveral (USA) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z mysu Canaveral na Floridě v neděli odstartovala nákladní vesmírná loď Dragon společnosti SpaceX | Foto: Craig Bailey/FLORIDA TODAY | Zdroj: Reuters

Loď Dragon vynesla do vesmíru z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě nad ránem místního času (dopoledne SELČ) raketa Falcon. Na palubě lodi jsou kromě jiného i čerstvé potraviny jako avokádo, citrony a zmrzlina, které mají zpestřit jídelníček sedmi astronautů pobývajících v současné době na stanici.

Zásilka zahrnuje i materiál pro další vědecké pokusy, včetně mravenců a žábronožek. Vědci Wisconsinského univerzitního systému posílají na Mezinárodní vesmírnou stanici semena huseníčku rolního (Arabidopsis thaliana), plevelné rostliny, kterou vědci vzhledem k její nenáročnosti a krátké generační době používají jako modelový organismus.

Vyslané vzorky betonu, solárních článků a dalšího materiálu mají být otestovány ve stavu beztíže.

Japonský start-up Gitai vyzkouší ve vesmíru robotickou paži, která by měla v budoucnu zastoupit kosmonauty při šroubování předmětů a dalších běžných pracích.

Pizza, sýr i vědecký materiál. K Mezinárodní vesmírné stanici míří loď s téměř čtyřtunovým nákladem

Číst článek

První testy budou provedeny uvnitř vesmírné stanice, budoucí modely robotické paže by se pak měly využívat i ve volném kosmu při různých opravách. Už v roce 2025 by se mohly tyto roboty podílet na výstavbě základny a těžbě vzácných nerostů na Měsíci, uvedl představitel firmy Tojotaka Kozuki.

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) využívá při dopravě na Mezinárodní vesmírnou stanici služeb soukromých společností, protože v roce 2011 ukončil provoz raketoplánů.

SpaceX začala v roce 2012 nejdříve zajišťovat přepravu nákladů a nyní se díky ní už NASA při vysílání svých astronautů na orbitální stanici nemusí plně spoléhat na Rusko.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme