Český záložní astronaut Svoboda letos zahájí výcvik. Bude trvat dva měsíce a další budou následovat

Český záložní astronaut Aleš Svoboda zahájí v druhé polovině letošního roku dvouměsíční výcvik. Další výcviky budou následovat v příštích letech. Novinářům to ve čtvrtek řekl koordinátor národního vesmírného programu Václav Kobera.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český kosmonaut Aleš Svoboda

Svoboda zdůraznil, že je pro něj důležité, že jde o národní projekt | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Aleš Svoboda se musí stát plnohodnotným astronautem. To je to, k čemu směřujeme. K tomu potřebuje i výcvik a my jsme dojednali s Evropskou kosmickou agenturou, že ten výcvik započne už ve druhé polovině tohoto roku. Bude postupný a částečný a bude probíhat dva měsíce,“ řekl Kobera. 

Padl nový rekord délky pobytu ve vesmíru. Rus Kononěnko v něm strávil 878 dnů a míří na tisíc

Číst článek

Další dvouměsíční výcviky by měly následovat v následujících letech. Podle Kobery se s tím vždy budou pojit vzdělávací, popularizační, osvětové i zážitkové aktivity pro veřejnost. Chystá se soutěž o logo a název vesmírné mise.

Svoboda zdůraznil, že je pro něj důležité, že jde o národní projekt. Pro mě je prioritou číslo jedna, aby mise měla co největší efekt pro celou ČR, aby byla kvalitně připravena. K tomu už se dělají konkrétní kroky,“ uvedl. Podle něj si i ostatní evropské země uvědomují přínos vesmírného programu.

Záměr nazvaný Česká cesta do vesmíru, který ve čtvrtek představili vládní lídři spolu s akademiky a zástupci průmyslu, spočívá v propojení firem, výzkumu vesmírných technologií a vzdělávání. Jeho cílem je, aby se ve výhledu pěti let mohla uskutečnit česká mise do vesmíru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme