Portugalsko 2:1 Česko

Astronautka Kochová strávila 289 dní vkuse ve vesmíru a stala se rekordmankou mezi ženami

Americká astronautka Christina Kochová se v sobotu stala rekordmankou mezi ženami, pokud jde o dobu strávenou nepřetržitě ve vesmíru. Na Mezinárodní vesmírné stanici je 289. den a do svého návratu na Zemi rekord ještě posune. Na twitteru to oznámil americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kochová přiletěla na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) 15. března. Sobotou překonala doposud nejdelší nepřerušený let ženy do vesmíru, který v letech 2016-2017 vytvořila 288 dny bývalá astronautka NASA Peggy Whitsonová.

Loď Starliner úspěšně odstartovala, ale nedostala se na oběžnou dráhu. Nesla dárky pro posádku ISS

Číst článek

„Je to báječná věc pro vědu,“ řekla Kochová v rozhovoru, který poskytla z paluby orbitálního komplexu televizní stanici CNN.

„Vidíme další aspekt toho, jak na lidské tělo dlouhodobě působí pobyt v mikrogravitaci. A to je skutečně důležité pro náš budoucí plán vesmírných letů mířící na Měsíc a na Mars,“ dodala.

Podle časového harmonogramu NASA by se Kochová měla vrátit na Zemi v únoru. Jen o několik dní zůstane za americkým mužským rekordem 340 dní pobytu ve vesmíru, který v letech 2015-2016 vytvořil Scott Kelly.

Světovým rekordmanem je ruský kosmonaut Valerij Poljakov. Ten na palubě Mezinárodní vesmírné stanice strávil v letech 1994 až 1995 nepřetržitě 437 dní a 18 hodin.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme