Čína a Francie vyslaly do vesmíru první společnou družici. SVOM bude zaznamenávat gama záblesky

Z čínského kosmodromu Si-čchang byla v sobotu do vesmíru vypuštěna první francouzsko-čínská družice SVOM. Informovala o tom agentura AFP. Satelit vynesla čínská raketa Dlouhý pochod 2-C.

Si-čchang (Čína) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z vesmírné základny v Si-čchangu startuje raketa Dlouhý pochod 2-C, která nese družici vyvinutou společně Čínou a Francií s názvem Space Variable Objects Monitor (SVOM)

Z vesmírné základny v Si-čchangu startuje raketa Dlouhý pochod 2-C, která nese družici vyvinutou společně Čínou a Francií s názvem Space Variable Objects Monitor (SVOM) | Foto: Adek Berry | Zdroj: AFP / Profimedia

SVOM je první družicí, kterou společně vyvinuli francouzští a čínští inženýři. Z kosmodromu na jihozápadě Číny se vydala do kosmu kolem 15.00 místního času (9.00 SELČ).

Cílem mise je zaznamenávat ve vesmíru takzvané gama záblesky, což jsou mohutné exploze vznikající při srážkách hvězd. Jejich zkoumání by mělo přinést hlubší znalosti o historii vesmíru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme