Čína poprvé vypustila vesmírnou raketu z lodi na moři. Vynesla na oběžnou dráhu satelit pro detekci tajfunů

Čína ve středu vypustila do vesmíru nosnou raketu Dlouhý pochod 11, která odstartovala z lodi na moři. Jde o první takový start v dějinách čínského vesmírného programu. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž raketa vynesla sedm komunikačních, meteorologických a dalších družic.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čína ve středu vypustila do vesmíru nosnou raketu Dlouhý pochod 11, která odstartovala z lodi na moři | Zdroj: Reuters

Start se uskutečnil krátce po poledni místního času (6.00 středoevropského času), uvedla čínská státní média. Startovací rampa rakety byla umístěna na obrovském poloponorném plavidle, které se nacházelo ve Žlutém moři.

Malá raketa Dlouhý pochod 11 byla speciálně navržena k rychlým startům z mobilních odpalovacích plošin. Do kosmu vynesla mimo jiné družici, která se bude využívat k předpovídání tajfunů.

Vypuštění rakety z plavidla na moři je dalším krokem ambiciózního čínského vesmírného programu. Po někdejším Sovětském svazu a po Spojených státech se v roce 2003 stala Čína teprve třetí zemí, která dokázala vlastními silami vynést na oběžnou dráhu kolem Země člověka. Příští rok Peking plánuje zahájit na oběžné dráze kolem Země stavbu vlastní obdoby Mezinárodní vesmírné stanice (ISS).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme