Tři kosmonauti se vrátili z nejdelší čínské vesmírné mise. Strávili 90 dnů na kosmické stanici

Tři čínští kosmonauti se v pátek bezpečně vrátili na Zemi poté, co strávili 90 dnů na čínské vesmírné stanici. Pro tuto zemi šlo o nejdelší kosmickou misi. Záběry přistávacího modulu, který se snesl do pouště Gobi v autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko, vysílala čínská státní televize CCTV.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záběry z čínské vesmírné stanice v Pekingu | Foto: Tingshu Wang | Zdroj: Reuters

Na místo přistání se slétly vrtulníky a přijela terénní auta. Modul při přistávání brzdil velký padák. Šestapadesátiletý Nie Chaj-šeng a jeho kolegové, čtyřiapadesátiletý Liou Po-ming a pětačtyřicetiletý Tchang Chung-po se od čínské vesmírné stanice odpojili ve čtvrtek.

Astronauty ve vesmírné lodi Šen-čou 12 na nízkou oběžnou dráhu vynesla raketa Dlouhý pochod 2F 17. června. Posádka zvládla dva výstupy do kosmu, nainstalovala desetimetrové robotické rameno a skrze video hovořila s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.

Šlo o první osazenstvo na nové čínské vesmírné stanici. Její základní modul zvaný Tchien-che (Nebeská harmonie) vypustila Čína na oběžnou dráhu kolem Země koncem letošního dubna a v květnu tam čínská nákladní loď dopravila zásoby paliva, jídla a vybavení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme