Kosmonauti na čínské stanici Tchien-che zvládli druhý výstup, nainstalovali opěry i čerpací soupravu

Čínští kosmonauti provedli v pátek již druhý úspěšný výstup z vesmírné stanice Tchien-che. Během čtyři hodiny trvající pracovní směny nainstalovali řadu zařízení na vnější straně základního modulu budovaného orbitálního komplexu. Podle serveru Space.com o tom informovala čínská vesmírná agentura CMSA.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínský astronaut uvnitř vesmírné stanice Tchien-che | Zdroj: Reuters

V otevřeném kosmu pracovali velitel stanice 56letý Nie Chaj-šeng a 54letý Liou Po-ming, zatímco třetí člen posádky 45letý Tchang Chung-po zůstal uvnitř. Při předchozím výstupu začátkem července zajišťoval ze stanice své kolegy velitel Nie.

První odběr vzorku z povrchu Marsu se nezdařil. Vozítko Perseverance nedokázalo materiál nasát

Číst článek

V pátek Nie a Liou podle CMSA nainstalovali opěrku pro nohy a platformu na robotickém rameni, s jehož pomocí pak mohli přepravovat další zařízení kolem stanice. Kosmonauti také nainstalovali tepelnou regulační čerpací soupravu, která je důležitou součástí klimatizačního systému vesmírné stanice a bude sloužit jako záloha pro vnitřní oběhové čerpadlo.

Další moduly

Základní modul vesmírné stanice nazvaný Tchien-che vypustila Čína na oběžnou dráhu kolem Země 28. dubna a v květnu tam čínská nákladní loď dopravila zásoby paliva, jídla a vybavení. Nynější posádka tam přistála 17. června.

Příští rok by se k základnímu modulu stanice měly přidat další dva moduly - Wen-tchien a Meng-tchien. K úplnému dokončení orbitálního komplexu bude podle čínských zdrojů potřeba podniknout jedenáct misí, z toho čtyři s lidskou posádkou.

Nie, Liou a Tchang mají na Tchien-che pobývat jen tři měsíce. Kromě výstupů do volného kosmického prostoru mají za úkol provádět různé vědecké experimenty a zkoušet, jak fungují zařízení, jimiž je stanice vybavena. Zároveň stanici připravují na zmíněné plánované připojení dvou laboratorních modulů.

Mise další tříčlenné posádky Tchien-che by měla trvat šest měsíců. Předpokládá se, že přiletět by na stanici měla v říjnu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme