Čína úspěšně vyslala na oběžnou dráhu svou druhou vesmírnou posádku. Dokončí stanici Nebeský palác

Čínští kosmonauti Jie Kuang-fu, Čaj Č'-kang a Wang Ja-pching | Foto: Carlos Garcia Rawlins | Zdroj: Reuters

Čína vyslala do vesmíru tři své kosmonauty. Pracovat budou na nedokončené čínské orbitální stanici Tchien-kung (v překladu Nebeský palác). Součástí posádky je mimo jiné první žena, která na tuto stanici vstoupí. Účastníci mise by měli taky mimo jiné překonat čínský rekord v délce pobytu ve vesmíru.

Tento článek je více než rok starý.

Orbitální stanice Tchien-kung Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Raketa Dlouhý pochod 2F s vesmírným modulem Šen-čou 13 odstartovala z kosmodromu Ťiou-čchüan na východě Číny krátce po půlnoci tamního času, tedy okolo 18. hodiny SELČ. Podle dosavadních zpráv z čínského vesmírného programu start dopadl dobře.

Velitelem mise je pětapadesátiletý Čaj Č'-kang, který patří mezi nejzkušenější čínské kosmonauty. Spolu s ním jsou na palubě dva jednačtyřicetiletí kolegové Jie Kuang-fu a Wang Ja-pching. Poslední zmíněná je první ženou, která vstoupí na palubu zatím nedokončené čínské orbitální stanice a zároveň první Číňankou ve vesmíru za posledních osm let.

Posádka by měla v kosmu společně šest měsíců. Dosavadní nejdelší pobyt čínských kosmonautů ve vesmíru trval 90 dní.

Liftoff of the Long March 2F carrying Shenzhou-13 and astronauts Zhai Zhigang, Wang Yaping and Ye Guangfu.

18:25 – 15. 10. 2021

36 221

Součástí mise je celá řada experimentů včetně sledování psychiky členů posádky a také několik výstupů do volného kosmu. To hlavní je příprava stanice Nebeský palác na připojení dalších modulů.

Zatím je na oběžné dráze ve výšce 380 kilometrů nad Zemí jen základní modul stanice Tchien-che (Nebeská harmonie), který tam čínský vesmírný program vynesl letos v dubnu. Tento modul je velký asi jako městský autobus a je v něm hlavní obytná část budoucí stanice. Příští rok by se k tomuto modulu měly připojit ještě dvě laboratoře.

#Shenzhou13 spacecraft will carry three #Taikonauts to the #Tiangong space station on Oct 16.

12:08 – 14. 10. 2021

517 3828

Stanice by měla být připravená i na připojení robotické nákladní lodi a pilotovaného modulu Šen-čou, kterým letí i tahle posádka. Čínský vesmírný program počítá s tím, že k dokončení stanice budou potřeba ještě dvě pilotované mise.

Čína začala s přípravou vlastní vesmírné stanice poté, co se před 10 lety americká NASA postavila proti tomu, aby se Číňané podíleli na práci na Mezinárodní vesmírné stanici.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme