Čína dokončila kontrolu základního modulu své stanice na oběžné dráze, Tchien-che funguje správně

Čínští experti dokončili dálkovou kontrolu fungování základního modulu budoucí čínské stanice nazvaného Tchien-che (Nebeská harmonie), který vynesla na oběžnou dráhu 29. dubna raketa Dlouhý pochod 5B. Na svém webu o tom informoval čínský úřad pro kosmické lety s lidskou posádkou (CMS).

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Raketa Dlouhý pochod 5B vynesla modul Tchien-che (Nebeská harmonie) na oběžnou dráhu 29. dubna (ilustrační foto) | Foto: China Daily | Zdroj: Reuters

Bylo dokončeno testování funkcí souvisejících s přiblížením a spojením s kosmickými loděmi a také s pobytem astronautů. Dokončena také byla kontrola provozuschopnosti manipulačního ramene, uvedl CMS v krátkém sdělení. Všechna zařízení podle úřadu fungují správně a modul je připraven na spojení s dalšími vesmírnými aparáty.

Čínské vozítko Ču-zung přistálo na Marsu. Po planetě se může pohybovat rychlostí 200 metrů v hodině

Číst článek

„Bude pokračovat příprava na přiblížení a připojení vesmírné nákladní lodě Tchien-čou-2,“ konstatuje zároveň zpráva. Termín, kdy by čínský vesmírný kamion měl ke stanici přiletět, ale neuvádí.

Modul Tchien-che bude základní obytnou sekcí pro tříčlenné posádky, jež by měly stanici navštěvovat na dobu až šesti měsíců. Modul bude zajišťovat energii a pohon pro celý orbitální komplex, který by měly tvořit ještě dva experimentální moduly. Pozdější připojení těchto modulů umožní spojovací uzel na Tchien-che, který bude využíván i k zakotvení pilotovaných a nákladních lodí Šen-čou a Tchien-čou. Uzel poskytne také přechodovou komoru pro výstupy astronautů ze stanice.

Čína počítá s nejméně desetiletou životností stanice.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme