Čínská sonda Čchang-e 6 se vrátila na Zemi. Přivezla vzorky z odvrácené strany Měsíce

Na Zemi se v úterý kolem 8.00 SELČ vrátila čínská lunární sonda Čchang-e 6. V rámci téměř osmitýdenní mise sonda přistála na odvrácené straně Měsíce, kde vyvrtala a odebrala vzorky půdy, pořídila fotografie krajiny a umístila čínskou vlajku, píše web stanice BBC.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

2024-06-04t123438z_8_240625-110012_jkd.JPG

Sonda Čchang-e 6 na Měsíci umístila čínskou vlajku | Foto: Tingshu Wang | Zdroj: Reuters

Záběry z úterního přistání ve stepi v čínské autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko vysílala čínská televizní stanice CCTV. Asi dva kilogramy vzorků z Měsíce považují vědci za potenciálně průlomové, neboť mohou poskytnout odpovědi na některé otázky týkající se vzniku planet. Horniny pocházejí z kráteru, který vznikl před asi čtyřmi miliardami let.

Čína je jedinou zemí, jejíž sonda přistála na odvrácené straně Měsíce, a to už podruhé, poprvé to bylo v roce 2019. Jde o technicky náročný proces, jelikož modul musí urazit větší vzdálenost a poté přistát v obtížném terénu, kde je množství kráterů a málo rovného povrchu. Čchang-e 6 přistála u jižního pólu Měsíce.

Čínská sonda přistála po čtyřech týdnech na odvrácené straně Měsíce, informovala státní agentura

Číst článek

Odvrácená strana Měsíce vědce fascinovala od chvíle, kdy sovětská sonda Luna 3 v roce 1959 pořídila její vůbec první fotografie.

Na rozdíl od té části, kterou lze pozorovat ze Země, se na odvrácené straně nenacházejí „moře“ vychladlé lávy. Místo toho je posetá nespočtem různě starých kráterů všech velikostí, uvádí na svém webu americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

„Je to zlatý důl, truhla s pokladem,“ popsal novinářům výzkumník James Head z Brownovy univerzity, který s čínskými a evropskými vědci spolupracoval na analýze vzorků, které dříve přivezla sonda Čchang-e 5.

Český záložní astronaut Svoboda letos zahájí výcvik. Bude trvat dva měsíce a další budou následovat

Číst článek

Měsíc je na rozdíl od Země vychladlým tělesem a nemá proto žádnou formou deskové tektoniky, která na Zemi „zakryla“ doklady o prvních několika miliardách let vývoje planety.

„(Měsíc) je de facto zmrzlým obrazem toho, jak vypadala naše sluneční soustava v rané fázi vývoje,“ dodal Head.

Peking plánuje vyslat astronauty na Měsíc do roku 2030 a na jižním pólu, kde se pravděpodobně nachází voda v podobě ledu, postavit výzkumnou základnu. Podobný záměr mají i Spojené státy, podotýká stanice CNN. Čínský prezident Si Ťin-pching označil za „věčný sen“, aby se Čína stala velmocí v průzkumu vesmíru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme