Čínská sonda úspěšně přistála na Měsíci. Na Zemi by mohla přivézt vzorky hornin poprvé po 40 letech

Čínská sonda Čchang-e 5 úspěšně přistála na Měsíci, kde má odebrat vzorky hornin a dopravit je zpět na Zemi. Informují o tom čínská státní média. Čínští vědci chtějí na vzorcích hornin zkoumat původ Měsíce. Návrat sondy se očekává v polovině prosince. Pokud bude čínský projekt úspěšný, dostanou se vzorky měsíční horniny na Zemi poprvé po 40 letech.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sondu vynesla na oběžnou dráhu kolem Země 23. listopadu raketa Dlouhý pochod 5 z čínského vesmírného střediska na ostrově Chaj-nan. | Foto: Tingshu Wang | Zdroj: Reuters

Hlavním cílem projektu je získat pomocí vrtného zařízení a robotické paže z hloubky až dvou metrů kolem dvou kilogramů hornin a dalšího materiálu. Podle čínských médií by měl sběr vzorků začít do dvou dnů od přistání sondy na Měsíci. Sběr se má uskutečnit v oblasti Oceanus Procellarum (Oceán bouří) na přivrácené straně Měsíce. Realizace ambiciózního záměru je technicky velice náročná.

Čínská sonda je po 112 hodinách letu u Měsíce. Má z něj dopravit na Zemi vzorky povrchu

Číst článek

Po ukončení sběru budou vzorky přepraveny do návratného modulu. Cesta zpět na Zemi má trvat čtyři a půl dne. Předpokládá se, že kapsle se vzorky přistane pomocí padáku v čínské autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko mezi 15. a 17. prosincem.

Sondu vynesla na oběžnou dráhu kolem Země 23. listopadu raketa Dlouhý pochod 5 z čínského vesmírného střediska na ostrově Chaj-nan. Na orbitu kolem Měsíce Čchang-e 5 pak dorazila v sobotu večer po letu trvajícím 112 hodin.

Vesmírné mise za účelem odebrání vzorků měsíční horniny uskutečnily v 60. a 70. letech také Spojené státy i Sovětský svaz. Pokud se sonda vrátí úspěšně na Zemi, bude Čína třetí zemí na světě, které se podařilo odebrat vzorky z Měsíce.

První čínská sonda přistála na Měsíci v prosinci roku 2013. V lednu loňského roku pak čínská sonda poprvé přistála na přivrácené straně Měsíce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme