Čínská sonda se vzorky z Měsíce opustila oběžnou dráhu a zahájila cestu zpět k Zemi

Čínská vesmírná sonda Čchang-e 5, která má po více než 40 letech přivézt vzorky z Měsíce, zahájila návrat na Zemi. Sonda v neděli ráno čínského času opustila oběžnou dráhu měsíce, oznámil čínský národní vesmírný úřad. Kapsle se vzorky by měla přistát v čínské autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko zhruba za tři dny. Pokud bude přistání úspěšné, bude to poprvé od roku 1976, kdy budou na Zemi dopraveny vzorky měsíční horniny, uvedla agentura AP.

Tento článek je více než rok starý.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotografie čínská sonda Čchang-e 5 koncem listopadu při odletu na Měsíc

Fotografie čínská sonda Čchang-e 5 koncem listopadu při odletu na Měsíc | Foto: Tingshu Wang | Zdroj: Reuters

Sondu vynesla na oběžnou dráhu 23. listopadu raketa Dlouhý pochod 5. Na povrchu Měsíce přistála 1. prosince. Očekávalo se, že mise potrvá celkem asi 23 dní. Podle plánu by sonda měla dopravit zhruba dva kilogramy měsíční horniny.

Čínská mise s cílem přivézt z Měsíce horniny úspěšně pokračuje. Sonda se spojila s návratovým modulem

Číst článek

Vzorky sonda získala jak vrtáním do povrchu, tak sběrem přímo z povrchu. Mohou být o miliardy let mladší než ty, které přivezly zpět dřívější mise zorganizované Spojenými státy a Sovětským svazem, a mohou tak poskytnout další informace o historii Měsíce a dalších těles sluneční soustavy.

Čína zřídila laboratoře, které mají analyzovat vzorky z pohledu věku a složení, a očekává se, že budou některé vzorky sdílet i s dalšími zeměmi, stejně jako tomu bylo v minulosti.

Pokud budou let zpět k Zemi i přistání úspěšné, stane se Čína třetí zemí, které se podařilo přepravit vzorky z Měsíce - po Spojených státech a Sovětském svazu. Asijská země však drží jiné prvenství: v lednu 2019 sonda Čchang-e 4 přistála jako první na odvrácené straně Měsíce.

Čínský vesmírný program je velmi ambiciózní. Budoucí plány počítají i s vysláním lidí na Měsíc a možná i s trvalou měsíční základnou. Čína také staví vesmírnou stanici, která by měla být v provozu v roce 2022.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme