Trosky čínské vesmírné stanice dopadnou na Zemi v pondělí. Průlet atmosférou přežijí až tři tuny materiálu

Trosky čínské vesmírné stanice Tchien-kung 1 – v překladu Nebeský palác 1 – dopadnou na Zemi nejspíše během noci na pondělí. Ve svých zpřesněných propočtech to v sobotu odhadla Evropská vesmírná agentura (ESA). Větší část z 8,5 tuny vážící stanice, která na oběžné dráze pracovala od roku 2011, shoří v atmosféře.

Darmstadt (Německo) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První čínská vesmírná stanice Tchien-kung 1 | Zdroj: AP/ČTK

Odborníci dříve spočítali, že Tchien-kung 1 se k Zemi zřítí dříve. Nyní ale propočty zpřesnili s ohledem na nízkou sluneční aktivitu. Trosky vesmírné stanice podle nich dopadnou nejspíše kolem 1:23 (SELČ) v pondělí brzy ráno.

Evropská vesmírná agentura: Čínská stanice spadne na Zemi mezi 30. březnem a 2. dubnem

Číst článek

Podle vědců se lidé nemají kvůli nekontrolovanému pádu vesmírné stanice čeho obávat. Průlet atmosférou podle nich vydrží jen asi 1,5 až 3,5 tuny materiálu v malých kouscích a ty se rozptýlí v pásu dlouhém 1000 až 1200 kilometrů.

Zbytky dopadnou na Zemi kdekoli v pásu mezi 43 stupněm severní a 43 stupněm jižní šířky. V tomto pásu se Česká republika nenechází.

„Pravděpodobnost, že nějakou osobu zraní kousek padajících trosek, je asi tak vysoká, že někoho dvakrát ve stejném roce zasáhne blesk,“ vysvětlil zástupce ESA Holger Krag.

Stanice Tchien-kung 1 je padesátým největším objektem, který se nekontrolovatelně řítí k zemi od roku 1957. Čína sice původně chystala její kontrolovaný návrat do atmosféry Země, ale to se nepovedlo, protože v březnu 2016 přestala reagovat na pokyny řízení. Nakonec pak přestala fungovat úplně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme