Posádka Crew Dragon by se mohla vrátit v srpnu. Podle NASA ji čekají dva výstupy do volného prostoru

Loď Crew Dragon soukromé společnosti SpaceX se s astronauty americké vesmírné agentury NASA Robertem Behnkenem a Douglasem Hurleym se z Mezinárodní vesmírné stanice vrátí na Zemi pravděpodobně v srpnu. Podle portálu Spaceflight Now to sdělil vedoucí činitel NASA pro mise lidí ve vesmíru Kenneth Bowersox.

Tento článek je více než rok starý.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Raketoplán SpaceX Crew Dragon připravený ke startu

Raketoplán SpaceX Crew Dragon | Zdroj: Reuters

Crew Dragon přistál na stanici 31. května, den po startu z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě. Pro vesmírný výzkum Spojených států šlo o důležitou událost, neboť znamená konec závislosti Američanů na ruských raketách a lodích Sojuz. Poprvé po devíti letech od ukončení programu raketoplánů odletěli američtí astronauti americkou lodí z území USA.

Loď letěla výborně, přesně jako na simulátoru, pochvaluje si astronaut loď Crew Dragon

Číst článek

Jak dlouho Behnken a Hurley na orbitálním komplexu zůstanou, nebylo před startem určeno. Původní plán počítal s rozmezím jednoho až čtyř měsíců. Bowersox v úterý řekl, že termín návratu závisí na několika faktorech, jako je fungování Crew Dragonu, postup práce obou astronautů na Mezinárodní vesmírné stanici a počasí v zónách plánovaného přistání v Atlantském oceánu a v Mexickém zálivu.

Podle Bowersoxe první mise Crew Dragonu s posádkou, která je stále ještě testovací a má označení Demo-2, zatím probíhá dobře. „Nestanovili jsme délku mise Demo-2, dokud jsme nedostali posádku na stanici a neviděli, jak Dragon funguje. Loď si vede velmi dobře, takže si myslíme, že je rozumné, aby tam posádka zůstala měsíc nebo dva,“ uvedl šéf pilotovaných misí NASA.

Přivítání posádky Crew Dragon na Mezinárodní vesmírné stanici | Zdroj: NASA TV

„Rádi bychom je dostali domů někdy v srpnu,“ řekl Bowersox. Přitom prozradil, že do konce července jsou plánovány nějaké pracovní směny nynějšího velitele Mezinárodní vesmírné stanice, astronauta NASA Christophera Cassidyho s Behnkenem vně stanice. Měli by nahradit staré baterie novými lithium-iontovými, které na stanici dopravila koncem května japonská nákladní loď Kunotori 9.

Server Spaceflight Now k tomu napsal, že se očekává, že Behnken vystoupí ven nejméně dvakrát koncem června a začátkem července.

Nejmenované zdroje podle portálu k termínu návratu upozornily, že pokud povětrnostní podmínky budou vypadat příznivě, NASA a SpaceX by se mohly rozhodnout pro návrat Crew Dragonu ještě před koncem července.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme