Crew Dragon se podruhé chystá vynést astronauty k vesmírné stanici. Předpověď počasí ale není ideální

Společnost Space-X se v sobotu večer napodruhé pokusí poslat do vesmíru svoji raketu Crew Dragon se dvěma astronauty NASA - Robertem Behnkenem a Douglasem Hurleynem - na palubě. První pokus ve středu zhatilo počasí. Pokud se sobotní start ve 21.22 minut středoevropského času podaří, stane se Crew Dragon Elona Muska první soukromou kosmickou lodí, která do vesmíru vynesla posádku.

Mys Canaveral Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Loď Crew Dragon připravená ke startu

Loď Crew Dragon připravená ke startu | Foto: Steve Nesius | Zdroj: Reuters

„V atmosféře bylo zkrátka až moc elektřiny. Neblýskalo se, ale báli jsme se, že pokud bychom odstartovali, mohlo by to blesky vyvolat,“ vysvětlil důvody zrušení středečního startu ředitel NASA Jim Bridenstine.

Pro Space-X to ale podle něj i tak byl důležitý milník. „S astronauty na palubě v plné výstroji jsme si to ještě takto nikdy nevyzkoušeli. Zatím to vždycky bylo bez paliva. Pokaždé, když si něčím takovým projdeme, se toho spoustu naučíme a tentokrát to nebylo jiné. Nasbírali jsme spoustu důležitých dat,“ citoval Bridenstina Radiožurnál.

.@NASA and @SpaceX continue planning toward a Saturday, May 30, launch attempt of the Crew Dragon mission.

Although the weather models for Saturday show an improvement in conditions, teams continue to monitor launch and down range weather: go.nasa.gov/3cfTiPt

02:18 – 30. 05. 2020

1390 13396

Pokud se sobotní start podaří, stane se Crew Dragon první soukromou vesmírnou lodí, která do vesmíru vynesla posádku a zároveň tak ukončí devítiletou závislost USA na ruských lodích Sojuz při přepravě mezi Zemí a Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS).

Jde o první let amerických astronautů americkou lodí z území Spojených států od roku 2011, kdy NASA ukončila program raketoplánů. Úřad proto také tuto událost označil jako Launch America (Start Amerika).

No decision on weather right now for Saturday’s test flight of @SpaceX’s #CrewDragon spacecraft. Will reassess in the morning. #LaunchAmerica

23:35 – 29. 05. 2020

700 4601

Odložený start z historického komplexu 39A Kennedyho vesmírného střediska na floridském mysu Canaveral je v sobotu stanovený na 21.22 SELČ. Pokud vše proběhne podle plánu, Crew Dragon na orbitálním komplexu přistane o 19 hodin později, v neděli v 16.29 SELČ.

Předpovědi počasí expertů amerických vesmírných sil však v pátek nebyly pro sobotní start povzbudivé - je padesátiprocentní šance, že podmínky budou vhodné. Jestliže počasí zmaří i druhý pokus, je v záloze třetí možnost odletu v neděli ve 21.00, kdy je naděje na lepší povětrnostní situaci zatím šedesátiprocentní.

Vojtěch Koval, Petr Jadrný, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme