Loď letěla výborně, přesně jako na simulátoru, pochvaluje si astronaut loď Crew Dragon

Šťastně doletěli, úspěšně zakotvili a otevřeli tak novou kapitolu v historii létání do vesmíru. Při pohledu na dva americké astronauty, kteří se na palubě Mezinárodní vesmírné stanice přivítali se svými kolegy, se lidé v NASA v Houstonu radovali. Dostali se tam díky prvnímu pilotovanému letu ze Spojených států po devíti letech.

Mezinárodní vesmírná stanice/Houston Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Posádka Mezinárodní vesmírné stanice vítá astronauty z Crew Dragon | Foto: NASA | Zdroj: Reuters

Astronaut Douglas Hurley si loď Crew Dragon společnosti SpaceX pochvaloval a říkal, že vše fungovalo, jak mělo.

„Měli jsme možnost to několikrát provětrat. Poprvé, když jsme se včera večer dostali na oběžnou dráhu. A po druhé dneska, asi dvacet minut předtím, než jsme zakotvili. Děkuji všem v Hawthornu ve SpaceX. Letělo to výborně, přesně jako na simulátoru. S výkonem stroje nemůžeme být spokojenější,“ řekl v neděli při videokonferenci s Houstonem astronaut Douglas Hurley.

Jeho kolega Robert Behnken doplňoval, že měli čas i na odpočinek a že před zakotvením u Mezinárodní vesmírné stanice spali asi sedm hodin.

Manévr se odehrál v automatickém režimu a zhruba o deset minut dřív, než bylo původně v plánu. Vesmírná stanice tehdy zrovna přelétala nad hranicí Mongolska a Číny.

Zatím není jasné, jak dlouho astronauti na vesmírné stanici budou - má to být v rozmezí od jednoho do čtyř měsíců. Budou testovat novou kosmickou loď, ale budou taky plnit ostatní úkoly posádky.

Díky tomu, že dorazili v neděli, tak se vyhnuli plánovanému sobotnímu úklidu stanice. Jejich krajan Chriss Cassidy jim ale hned připomněl, že se mu příští týden už nevyhnou.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme