Curiosity se na Marsu potýká s problémy, inženýři v NASA zapnuli druhý počítač

Inženýři v laboratoři tryskových pohonů v NASA tento týden nařídili marsovskému roveru Curiosity, aby začal používat svůj druhý počítač. Díky této změně mohou udělat detailní diagnózu technického problému doposud aktivního počítače, kvůli němuž nemohlo vozítko od 15. září ukládat data do dlouhodobé paměti.

Tento článek je více než rok starý.

Pasadena Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vozítko Curiosity na Marsu

Curiosity měla podle původních plánů životnost dva roky. To bylo v roce 2012. | Zdroj: NASA

Podobně jako většina dalších výtvorů NASA, byl i rover Curiosity postaven se dvěma počítači. Jednomu se říká „počítač na straně A“, druhému pak „počítač na straně B“. Díky tomu může vozítko pokračovat v práci i v případě problémů.

OBRAZEM: 2000 dní na Marsu. Robot Curiosity slaví nový milník, na Rudé planetě hledá stopy života

Číst článek

Inženýři z NASA se tento týden rozhodli, že by měl rover místo počítače na straně B začít používat počítač na straně A, jenž byl naposledy aktivní před pěti roky po tom, co Curiosity přistálo na Marsu.

Vozítko tak nyní pokračuje v zasílání omezených dat, která jsou uložena pouze v krátkodobé paměti a která mu nejdou ukládat do paměti dlouhodobé. Zároveň nemůže ukládat záznamy jednotlivých událostí. Inženýři si slibují, že díky změně počítače budou schopni provést diagnózu toho, co se stalo. Strana A bude navíc dočasně uchovávat nově získaná data.

„Naším plánem je zapnout počítač B, jakmile dokážeme problém opravit, takže budeme moct opět používat jeho větší paměť,“ vysvětlil Seven Lee z Laboratoře tryskových pohonů (Jet Propulsion Laboratory, JPL).

Sonda Curiosity opustila Zemi 26. listopadu 2011 a na Marsu přistála v srpnu 2012. Její očekávaná životnost byla pouhé dva roky, nyní vědci doufají, že by mohla fungovat až do roku 2026.

Tereza Matoušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme