Do vesmíru se chystá vydat první civilní posádka bez astronauta. Let bude plně automatický

Vůbec první výprava do kosmu s posádkou bez profesionálního astronauta, a to nikoli jen k hranici vesmíru a na pár minut, se zřejmě v noci na čtvrtek stane skutečností. Podle plánu by v pětihodinovém oknu, nejdříve dvě hodiny po středeční půlnoci SELČ, měla z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě odstartovat raketa Falcon 9 s lodí Crew Dragon, v níž čtyři američtí „civilisté“ stráví tři dny na oběžné dráze kolem Země.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Posádka Inspiration4, zleva: Chris Sembroski, Sian Proctor, Jared Isaacman a Hayley Arceneaux. | Zdroj: Reuters

Mise nazvaná Inspiration4 se uskuteční z iniciativy 37letého miliardáře Jareda Isaacmana, který je také velitelem posádky. Tento zkušený soukromý pilot snil o své cestě do vesmíru a, jak říká, tento sen si chtěl splnit s tím, že poskytne další místa v lodi za peníze, jež budou věnovány na humanitární účely. Pomoc má jít Dětské výzkumné nemocnici St. Jude v tennesseeském Memphisu, která se zaměřuje na vážné nemoci dětí, zejména na leukémii a jiné druhy rakoviny.

První československá družice Magion shořela před 40 lety v atmosféře. Na oběžné dráze má následovníky

Číst článek

V programu sice není přistání na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), ovšem rozhodně se nejedná jen o atraktivní turistický výlet. Výprava má především plnit úkoly, které jsou součástí lékařských výzkumů týkajících se dopadů pobytu ve vesmíru na lidský organismus. Počítá se například s odebíráním biologických vzorků, včetně krve.

„Posádka se těší na využití své mise k tomu, aby pomohla připravit lepší budoucnost pro ty, kteří poletí do vesmíru v příštích letech a desetiletích,“ uvedl v prohlášení Isaacman.

Kromě něj je v posádce Sian Proctorová, která se formálně stane první černošskou pilotkou kosmické lodi. Další účastník výpravy asistentka lékaře v nemocnici St. Jude Hayley Arceneauxová bude mít funkci palubního lékaře. Stane se vůbec nejmladší Američankou, která se dostala mimo Zemi, a zároveň i prvním člověkem ve vesmíru s protézou. Čtvrtým členem týmu je datový inženýr Chris Sembroski.

Rover Perseverance úspěšně odebral vzorek materiálu z Marsu, potvrdila definitivně NASA

Číst článek

Let zcela civilní posádky v lodi Crew Dragon Resilience umožňuje skutečnost, že bude plně automatický. V případě nutnosti přitom může zasáhnout řídící středisko ze Země.

Mise má trvat tři dny, ale přesný čas návratu s přistáním do vody zatím stanovený není. Bude to záležet na více okolnostech, včetně povětrnostních podmínek v plánovaných místech přistání, jimiž bude Atlantický oceán u východního pobřeží USA, nebo Mexický záliv. Pokud v noci na čtvrtek SELČ nebudou příhodné podmínky, je v záloze další pětihodinové startovací okno o 24 hodin později.

Už v červenci zamířili k vesmíru dva jiní miliardáři, ale jednalo se jen o několikaminutové suborbitální lety. Nejprve letěl v lodi VSS Unity své firmy Virgin Galactic Richard Branson. O devět dnů později ho následoval Jeff Bezos díky raketě New Shepard a modulu New Step společnosti Blue Origin.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme