Ne Měsíc ale Mars! Americký prezident chce, aby se NASA soustředila na ‚větší věci‘

Prezident USA Donald Trump se kriticky vyjádřil o plánovaném návratu amerických astronautů na Měsíc, který ještě nedávno sám prosazoval. Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) by se podle Trumpa měl zaměřit na vyšší cíle, jako je mise na Mars.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

NASA na tiskové konferenci oznámila, že umožní turistům cestovat na Mezinárodní vesmírnou stanici. | Foto: Shannon Stapleton | Zdroj: Reuters

„Za všechny peníze, které utrácíme, by NASA neměla mluvit o cestě na Měsíc - tam jsme byli před 50 lety. Měli by se soustředit na větší věci, které děláme, včetně Marsu (jehož je Měsíc součástí), obranu a vědu!“, napsal na sociální síť twitter americký prezident.

NASA umožní i soukromé cesty na kosmickou stanici, turisté budou moci ve vesmíru zůstat až 30 dní

Číst článek

Viceprezident Mike Pence přitom v březnu Trumpovým jménem vyzval NASA, aby do pěti let dostala Američany zpět na Měsíc. Úřad měl za tímto účelem nasadit „veškeré dostupné prostředky“.

NASA měla dříve v plánu opakovat přistání na povrchu Měsíce, od něhož v červenci uplyne 50 let, do roku 2028. Druhý muž USA však nařídil „zdvojnásobit úsilí“ o brzké vyslání lidské posádky na oběžnici Země, kde Američané nebyli od roku 1972.

Šéf NASA Jim Bridenstine interpretoval Trumpovo páteční vyjádření jako potvrzení plánu „využít Měsíc k vyslání lidí na Mars“. Prezident předloni vydal nařízení k přípravě pilotované mise na Měsíc, kde by podle jeho představ měla vzniknout základna pro lety do vzdálenějších oblastí vesmíru.

Podle Bridenstineova letošního vyjádření by měly obnovené mise na Měsíc dopravit inovativní technologie, které umožní prozkoumat více míst na povrchu, než bylo dosud představitelné a dovolí astronautům zůstat tam delší dobu.

For all of the money we are spending, NASA should NOT be talking about going to the Moon - We did that 50 years ago. They should be focused on the much bigger things we are doing, including Mars (of which the Moon is a part), Defense and Science!

19:38 – 07. 06. 2019

25177 117902

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme