Bezprecedentní manévr ESA: agentura navedla zpět na Zem družici, která k tomu nebyla určena

Evropská kosmická agentura (ESA) dokončila bezprecedentní manévr, při němž nasměrovala vyřazenou družici Aeolus do Atlantského oceánu. Sonda, která posledních pět let z oběžné dráhy monitorovala počasí, nebyla navržena pro kontrolovaný návrat na Zemi, kosmické agentuře se ale přesto podařilo použít zbývající palivo, aby Aeolus navedla do vodního hrobu, informovala v sobotu agentura DPA.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Družice Aeolus

Družice Aeolus | Zdroj: ESA (European Space Agency)

Poprvé se tak podařilo řízeně navést do zemské atmosféry družici, která k tomu nebyla určena.

Mise Mars Express zprostředkuje skoro živý přenos z Marsu. Zpoždění kvůli vzdálenosti bude 17 minut

Číst článek

ESA v sobotu informovala, že družice Aeolus v pátek ve 21.00 SELČ opět vstoupila do atmosféry nad Antarktidou a shořela. Všechny části, které neshořely, spadly podle plánu do Atlantského oceánu.

Cílem prvního manévru svého druhu bylo kromě snížení už tak nízkého rizika dopadu úlomků družice na obývaná místa i shromáždění údajů pro budoucí podobné návraty.

Aeolus byl jako první družice, která měřila rychlost a směr větru, na orbitě od srpna 2018. Používal přitom sofistikovaný laserový přístroj, který vědcům pomohl vylepšit předpověď počasí i klimatické modely.

Poslední cestu družice popsali vědci ESA z řídicího střediska v německém Darmstadtu na svém blogu, kde ji označili za jednu z nejúspěšnějších misí ESA a dodali, že se zapíše do historie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme