Evropskému raketovému průmyslu ‚škodí‘ Musk. Projekt Ariane, na kterém se podílí i Češi, hledá partnery

Úspěchy raket podnikatele Elona Muska mají pro Česko i jednu odvrácenou stránku. Společnost SpaceX představuje významnou konkurenci pro evropský projekt Ariane. Jeho vedení už oznámilo rozsáhlá propouštění a taky řadu úspor.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská raketa Ariane

Evropská raketa Ariane | Foto: adueck | Zdroj: Fotobanka Pixabay | CC0 1.0,©

Raketa Ariane 5 letos v září odstartovala už po sté. Z kosmodromu ve Francouzské Guyaně vynesla dvě velké družice. Právě povaha nákladu je ale to, co nynější generaci omezuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Evropskému raketový projektu Ariane, na kterém se podílí i české firmy, dochází peníze. Více si poslechněte v reportáži Václava Jabůrka.

„Když se podíváme na současnou raketu Ariane 5, tak vidíme obrovský nosič, který byl postavený především kvůli tomu, aby vynášel plánovaný evropský raketoplán Hermes. Z tohoto projektu nakonec sešlo a Evropě zůstala velká, silná a bohužel i drahá raketa. Takže na to, aby se Ariane 5 uživila, tak musí vynášet telekomunikační družice po dvou, protože je hodně silná a hodně drahá,“ vysvětluje Radiožurnálu publicista Dušan Majer z webu Kosmonautix.

Ariane 6 bude výrazně levnější a poprvé má vzlétnout v roce 2020. Stroj ponese i českou vlajku - mezi dodavateli jsou totiž tuzemské firmy.

„U Ariane 5 jsme jen nýtovali menší díly. V novém projektu je ale naše role větší. Tam částečně zodpovídáme i za design. Někdy se objednané komponenty nedají vyrobit a tak přijdeme s vlastním návrhem, který si necháme schválit konstruktéry,“ řekl v anglickém vysílání Rádia Praha manažer společnosti Aerotech Aleš Homolka.

Díly i urychlovací blok

Jeho firma postavila u Klatov novou továrnu určenou čistě pro potřeby Ariane. Do šesté generace bude Aerotech dodávat čtyřikrát tolik dílů, než do té předchozí. Dalším partnerem Ariane je taky Výzkumný a zkušební letecký ústav.

Oblaka na Marsu jsou tvořena převážně krystaly ledu. Lze je pozorovat i ze Země

Číst článek

„Bude už v příštím roce provádět strukturální zkoušky spodní části pomocného urychlovacího bloku na tuhé palivo. Vlastně toho dílu, na kterém bude celá raketa před startem sedět,“ popisuje spolupráci českých vědců publicista Dušan Majer.

Podle deníku Welt je ale uvnitř koncernu, který výrobu řídí, stále větší problém s penězi. Ariane čelí konkurenci ze strany čínských firem nebo amerického SpaceX. Výrobci rakety proto vyzývají evropské státy a jejich firmy, aby projekt upřednostnili. Jinak řečeno, aby pro vysílání svých satelitů využívaly hlavně Ariane 6.

Šéf Ariane Alain Charmeu pohrozil, že jinak může celý program i zastavit. Situaci totiž neulehčuje fakt, že se satelity neustále zmenšují a nepotřebují už tak velké rakety.

Václav Jabůrek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme