Musk ukázal fotografie nové rakety Falcon Heavy. Na oběžnou dráhu Marsu má vynést auto
Falcon Heavy at the Cape pic.twitter.com/hizfDVsU7X
— Elon Musk (@elonmusk) December 20, 2017
Zakladatel soukromé vesmírné společnosti SpaceX Elon Musk na twitteru zveřejnil fotografie nové rakety nazvané Falcon Heavy, která se po legendárním Saturnu V stane nejsilnějším americkým raketovým nosičem. Ještě do konce tohoto roku čekají raketu statické zážehové testy, první let do kosmu je pak naplánován na leden roku nadcházejícího.
„Falcon Heavy na mysu (Canaveral)," napsal Musk ve svém příspěvku, který doplnil trojicí fotek rakety v hangáru. Ze snímků je patrné, že k nosné raketě není připevněna nákladová část.
Elon Musk chce předběhnout NASA. Plánuje, že SpaceX vyšle lidi na Mars už v roce 2024
Číst článek
Musk, který stojí za společností Tesla, jež vyrábí elektromobily, nebo firmou The Boring Company, která se věnuje ražení tunelů, je znám neotřelými vizemi, smělým vytyčováním cílů a bombastickou prezentací nápadů.
Výjimkou není ani nadcházející start Falconu Heavy. Na začátku prosince na twitteru oznámil, že náklad bude jeho elektrický sportovní vůz Tesla Roadster, který bude během letu přehrávat píseň Space Oddity zesnulého anglického hudebníka Davida Bowieho.
„Cílem je oběžná dráha kolem Marsu," napsal tehdy Musk s tím, že Tesla bude v kosmu miliardy let, pokud při startu nevybouchne. Před letovou zkouškou Musk opakovaně varuje, že první start může skončit zničením rakety. Dodal ale, že v každém případě bude premiéra Falconu Heavy mimořádnou událostí.
Společnost SpaceX slaví úspěšný start rakety Falcon 9. Do vesmíru vynesla nákladní loď už podruhé
Číst článek
Falcon Heavy vychází z upraveného nosiče Falcon 9, na rozdíl od něj má ale v prvním stupni trojnásobek motorů, konkrétně jich je 27. Nepřehlédnutelné jsou také dva pomocné vzletové raketové stupně, takzvané boostery, které vznikly rovněž úpravou Falconu 9.
Podle zveřejněných parametrů bude raketa schopná vynést na nízkou oběžnou dráhu až 64tunový náklad. Pro srovnání, zmíněný Saturn V dokázal na nízkou orbitu dopravit 140 tun nákladu a Falcon 9 v nejsilnější verzi necelých 23 tun.