25 letů, necelých 300 dní ve vesmíru. Před deseti lety naposledy přistál raketoplán Endeavour

Do vesmíru létal skoro třicet let a i dnes představuje pojítko mezi americkými pilotovanými kosmickými misemi. Raketoplán Endeavour se naposledy z oběžné dráhy naší planety vrátil přesně před deseti lety – prvního června 2011. Nesmazatelně se zapsal i do dějin české kosmonautiky.

Mys Canaveral Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslední přistání raketoplánu Endeavour

Poslední přistání raketoplánu Endeavour | Foto: Joe Skipper | Zdroj: Reuters

Poslední let raketoplánu Endeavour se opakovaně odkládal – nejdřív kvůli pomalejší přípravě nákladu, pak z organizačních důvodů. Po odletu v půlce května pak přistál 1. června 2011 v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě i s pěti Američany a jedním Italem na palubě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Před 10 lety naposledy přistál raketoplán Endeavour. Více si poslechněte v reportáži Zdeňka Nováka

Poslední mise byla kromě čistě vědeckých úkolů i poměrně hravá. K šíření příjemné atmosféry byl na palubě hlavně druhý český astronaut, plyšový krteček, kterého s sebou na Mezinárodní vesmírnou stanici vzal Američan Andrew Feustel.

„Krtek se většinu času vznášel na Mezinárodní vesmírné stanici, ale má na zadečku přišitý suchý zip, takže když bylo potřeba, přilepili ho kosmonauti na stěnu. Ven se bohužel nedostal, zatím ještě nikdo neudělal dostatečně malý skafandr,“ přiblížil Feustel krtečkovu misi poté, co s plyšovou postavičkou později přiletěl do Česka.

„Kosmonauté krmili krtka vlastním jídlem, čistili mu zuby a ukazovali mu jedinečné pohledy na Zemi i na hvězdy,“ doplnil Feustel.

Jakkoli hravá byla, poslední mise Endeavouru nemohla odvrátit v tu dobu už nevyhnutelný konec programu amerických raketoplánů, které v té době už výrazně přesluhovaly.

„Raketoplány byly navržené na desetileté používání nebo na 100 startů do vesmíru – co nastane dříve. Využívají technologii z 60. a 70. let, čili je to trochu přežitá technika a dneska se dá za to pořídit něco úplně jiného. Ta technologie se sice překonala a samozřejmě ji lze udržovat. Náklady jsou ale obrovské. Do programu raketoplánů teče ročně čtyři až pět miliard dolarů bez závislosti na počtu startů, ať létají, nebo ne. Vždyť to konzumuje čtvrtinu rozpočtu americké kosmonautiky,“ přiblížil na jaře 2011 publicista Tomáš Přibyl.

Endeavour nakonec ve vesmíru během 25 letů strávil jen o něco méně než 300 dní, a přestože úplně poslední misi všech raketoplánů odsloužil o pár měsíců po něm Atlantis, byl to právě Endeavour, kdo předal pomyslnou štafetu.

Když se Američané loni vrátili k pilotovaným letům do vesmíru pomocí lodí Crew Dragon soukromé společnosti SpaceX, astronauti Bob Behnken a Doug Hurley své plavidlo pojmenovali Endeavour – po raketoplánu, ve kterém oba do vesmíru letěli poprvé.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme