Neobyvatelný plynný obr ponese české jméno. Návrhy můžete posílat i vy

Při příležitosti 100. výročí založení Mezinárodní astronomické unie dostali pozemšťané možnost pojmenovat 100 exoplanet. Češi dostali přidělenou planetu XO-5b.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exoplaneta (ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Akce se Češi mají účastnit prostřednictvím webové stránky Pojmenujexoplanetu.cz. „Názvy mohou být inspirované historií, geografií, literaturou, ale také třeba jmény historických osobností,“ říká pro Český rozhlas Plus Soňa Ehlerová z Astronomického ústavu Akademie věd. 

Když se podobná akce konala před několika lety, vítězily nejčastěji mytologické nebo historické názvy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý příspěvek

Čechům byla k pojmenování přidělena planeta XO-5b. Vědci ji objevili už v roce 2008 a je klasifikována jako tzv. horký Jupiter. Jde o plynnou planetu jen o tři procenta větší, než je Jupiter, který známe z naší sluneční soustavy. XO-5b leží v souhvězdí Rysa a obíhá hvězdu XO-5, která má také dostat nový název.

„Návrh musí obsahovat jméno pro hvězdu i pro planetu. A navíc by měl logicky umožnit pojmenovat případnou další exoplanetu,“ vysvětluje Ehlerová. Není totiž vyloučeno, že se v budoucnu podaří objevit další objekt obíhající kolem téže hvězdy.

Život na XO-5b je ale prý prakticky vyloučen – tedy alespoň v té formě, v jaké ho známe na Zemi. Exoplaneta se nachází ve velké blízkosti hvězdy a je na ní tedy pořádné horko.

Ondřej Ševčík, Zuzana Marková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme