Lidstvo na prahu nové vesmírné éry. Svět je nadšený ze startu rakety Falcon Heavy

Start do nového vesmírného věku. Pod tímto vzletným titulkem píše britský deník Independent o testu nové rakety společnosti SpaceX vizionáře Elona Muska. Zvučnými nadpisy nešetří ani další média.

Mys Canaveral Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dva pomocné moduly při návratu zpátky na zem

Dva pomocné moduly při návratu zpátky na zem | Foto: SpaceX | Zdroj: Reuters

Indonéský Jakarta Post informuje o „perfektním startu největší rakety na světě“. Deník Irish Times vyzdvihuje hlavní výhody vesmírného nosiče Falcon Heavy, kterou je opakovaná použitelnost klíčových částí.

Falcon Heavy úspěšně vynesl elektromobil do vesmíru. Jeden ze tří stupňů ale při návratu spadl do Atlantiku

Číst článek

Centrální stupeň rakety sice v úterý - na rozdíl od těch pomocných - přistání nezvládl a skončil ve vodách Atlantiku, podle listu ale i tak SpaceX impozantně uspěla na cestě učinit lety do vesmíru cenově dostupnými a jednou snad i „samozřejmými". „Vypadalo to jako sci-fi, ale dělo se to přímo před našima očima," komentují Irish Times záběry vesmírem putujícího elektromobilu Tesla, který raketa nesla jako testovací náklad.

Symbolismu jeho vystřelení do vesmíru si na svých stránkách všímá magazín Atlantic. „V 70. letech odborníci strávili celé týdny pečlivým sestavováním poselství, které sebou hlubinami vesmíru dodnes nese sonda Voyager. To ale bylo tehdy. Dnes boří tradice Elon Musk, který označil jakýkoliv jiný náklad kromě Tesly za nudný," všímá si Atlantic.

Podle něj auto s robotonautem Starmanem za volantem značí milník v proměně vesmírných letů. „Komerční společnosti převzaly činnost tradičně vykonávanou státy, a dělají ji dobře a levněji. Doba posílání romantických vzkazů je u konce, nastupuje éra, ve které si soukromé osoby budou do vesmíru odpalovat, co chtějí," predikuje magazín.

Podobně nástup soukromníků hodnotí i komentář agentury Reuters. „Důsledky této změny jsou obrovské. Je teď pravděpodobné, že když - a jestli někdy vůbec - lidé dosáhnou Marsu, bude to pod praporem soukromé společnosti," myslí si agentura.

Matěj Válek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme