Noční oblohu znovu rozzáří Geminidy, nejpůsobivější meteorický roj vůbec

Středeční noční nebe rozjasní meteorický roj Geminidy. Pouhým okem bude vidět na sto meteorů za hodinu, což je skoro dvojnásobně více než v případě známějších Perseid. Roj Geminidy by měl být nejintenzivnější kolem sedmé hodiny ranní.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Meteorický roj Perseid bude letos dobře pozorovatelný

Meteorický roj Perseid bude letos dobře pozorovatelný | Foto: Fred Bruenjes

„To už se bude rozednívat – a zároveň podmínky u nás ve střední Evropě už se budou zhoršovat. Nejvíc by měly jít vidět někdy kolem třetí hodiny ranní. Neznamená to, že o dvě, tři hodiny dříve jich bude nějak výrazně méně,“ říká Radiožurnálu vědecký pracovník Astronomického ústavu Akademie věd Jiří Borovička.

Pátrání po jiných civilizacích. Astronomové budou odposlouchávat asteroid Oumuamua

Číst článek

K pozorování by si lidé měli vybrat nejlépe místo bez umělého osvětlení. V zemské atmosféře pak bude k vidění jeden z nejpůsobivějších rojů vůbec. „Geminidy jsou nejvýznamnějším příkladem roje, kde mateřské těleso není kometa, ale planetka. Dodnes není úplně jasné, jak tento roj vůbec vznikl,“ dodává Borovička.

Roj také obsahuje velké množství meteorů, které jsou známé pod označením bolidy. „Bolid je jasnější než planeta Venuše, kterou známe jako večernici nebo jitřenku. Jsou samozřejmě velmi dobře pozorovatelné a velmi zajímavé,“ vysvětlil Pavel Suchan z Astronomického ústavu AV.

Linda Nguyenová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme