Historicky první slovenská družice poletí v červnu do kosmu. Bude zaznamenávat magnetické vlny

Do vesmíru by letos na začátku června měla letět první slovenská družice. Oznámil to místopředseda Slovenské organizace pro vesmírné aktivity (SOSA) Jakub Kapuš. Na oběžnou dráhu satelit dopraví Indie, původně tak ale měla učinit americká firma loni v květnu.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Družice Orbiting Carbon Observatory-2 (OCO-2) na oběžné dráze kolem Země | Foto: NASA/JPL

Družice skCUBE je plodem více než čtyřleté spolupráce SOSA se slovenskými univerzitami a firmami, řekl Kapuš, který je vedoucím projektu skCUBE. Satelit byl celý vyvinut i vyroben na Slovensku a pouze ze slovenských zdrojů, napsal server listu Sme.

Ve vesmíru má družice zaznamenávat magnetické vlny, provádět měření a pořizovat fotografie. Satelit je proto vybaven počítačem, kamerou, senzory a komunikačním systémem. V kosmu vydrží dva až čtyři roky a poté shoří v atmosféře.

Svět očima astronauta. Jak vypadá vesmírná odysea v roce 2017?

Číst článek

Družici obíhající ve výšce kolem 500 kilometrů nad zemským povrchem hodlají vědci nepřetržitě sledovat. SOSA již s podporou ministerstva školství vytvořila síť pozemních radiostanic, které budou signály skCUBE přijímat.

Družice byla na začátku jen studentským projektem nadšenců a dobrovolníků, připomněla předsedkyně SOSA Michaela Musilová. Nyní již hotový satelit má tvar krychle o rozměrech 10 x 10 x 10 centimetrů a váží jeden kilogram.

Původně měla družici na oběžnou dráhu loni v květnu vynést z letecké základny v Kalifornii soukromá americká společnost SpaceX. Kvůli problémům s její raketou Falcon 9 se ale start několikrát odložil. SOSA se proto nakonec rozhodla využít nabídky indické vesmírné agentury ISRO.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme