NASA vypustila druhý satelit pro zkoumání ledu, nese nejlepší laser současnosti

NASA do vesmíru posílá na misi satelit s nejpokročilejším laserem, jaký se kdy dostal do vesmíru. Informuje o tom stanice BBC. Zařízení do vesmíru nese raketa Delta 2, která v sobotu odpoledne odstartovala z Vandenbergovy letecké základy v Kalifornii. NASA chce s pomocí laseru zkoumat množství ledu na planetě Zemi a zjistit, jaký na něj má dopad globální oteplování.

Vandenberg Village (Kalifornie) (Aktualizováno: 17:38 15. 9. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z Vandenbergovy letecké základny v Kalifornii v sobotu vypustili satelit ICESat-2, jehož úkolem bude měřit vrstvy ledu na Zemi.

Z Vandenbergovy letecké základny v Kalifornii v sobotu vypustili satelit ICESat-2, jehož úkolem bude měřit vrstvy ledu na Zemi. | Foto: Bill Ingalls | Zdroj: NASA

NASA chce pomocí speciálního laseru měřit tloušťku ledu na Zemi a zjistit, jak se mění kvůli globálnímu oteplování. Vědci tak chtějí například zjistit, jaký efekt může na led mít využívání fosilních paliv.

Díru do ISS vyvrtali Američané, tvrdí Roskosmos. ‚Urážlivé,' odmítl nařčení šéf posádky Feustel

Číst článek

Právě to totiž vede k trvalému nárůstu emisí skleníkových plynů, které jsou považovány za hlavní hnací sílu globálního oteplování.

„Chceme měřit změny v hodně rozsáhlých oblastech tak, abychom mohli pochopit, nakolik se ubývání ledu podepisuje na zvyšování hladiny moří,“ vysvětlil BBC cíle misi vědec Tom Neumann, který se na projektu také podílí.

Ledový satelit číslo dvě

NASA celému projektu říká ICE-SAT 2 - čili ledový satelit číslo dvě. Je to totiž už druhá mise s podobným zaměřením. Ta první trvala šest let a skončila v roce 2009.

Vědci tehdy zkoumali ledovou pokrývku Grónska a Antarktidy a teď chtějí v měření pokračovat. Starší výzkum navíc nenabízel takové možnosti a tak přesná data, jako nynější verze satelitu s vylepšeným laserem.

„Při první misi jsme si ověřili, že skutečně můžeme z vesmíru pomocí laseru tloušťku ledu změřit. Byl to vlastně experiment a nikdo neočekával, že přinese nijak významná data. Když jsme ale uspěli s první verzí, druhá generace tak už má naprosto jasný cíl,“ vysvětlil Tom Neumann.

Nový laser dokáže podle Neumanne mimo jiné získávat mnohem přesnější data.

Ilustrace monitorovací činnosti ICE-SAT 2. | Foto: Rob Garner | Zdroj: NASA

Marie Machytková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme