Indie vynesla na oběžnou dráhu 31 satelitů, sama poslala už stou družici

Z indické základny Šríharikóta severně od Čennaí odstartovala raketa s 31 mikro a nanosatelity sedmi různých zemí včetně jubilejní sté družice druhé nejlidnatější země světa. Indická vláda tak pokračuje v budování obrazu své země jako globálního poskytovatele nízkonákladových vesmírných služeb, napsala agentura Reuters.

Dillí Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nosná 320tunová raketa Polar Satellite Launch Vehicle (PSLV-C40) vzlétla ze základny na pobřeží Bengálského zálivu těsně před půl desátou místního času (4:00 SEČ). Více než polovina vynesených satelitů patří Spojeným státům, tři Indii a zbylé Kanadě, Finsku, Francii, Jižní Koreji a Británii.

Program Vesmír pro lidstvo posiluje českou účast na evropských kosmických projektech

Číst článek

Pro Indii je nejvýznamnější družice řady Cartosat-2, která je součástí systému na sledování indických hranic a vytváření snímků zemského povrchu s vysokým rozlišením. Dva vědci z indické vesmírné agentury ISRO řekli Reuters, že satelitní snímky budou využívány indickými bezpečnostními složkami k monitorování vojenských aktivit v sousedním Pákistánu, dále v Číně, Bangladéši, Nepálu a na Srí Lance. Úřady budou údajně jejich prostřednictvím také dohlížet na postup velkých stavebních projektů.

„Vyslání 100. satelitu ISRO je důkazem velkolepých úspěchů Indie a také světlé budoucnosti jejího vesmírného programu," uvedl na twitteru indický premiér Naréndra Módí. Podle indických médií dodal, že "tento úspěch v novém roce přinese prospěch z rychle se rozvíjející vesmírné technologie země občanům, farmářům a rybářům".

Módího vláda usiluje o rozvoj domácího vesmírného programu jakožto ukázky nízkonákladové technologie. Loni v únoru vynesla v rámci jediné mise na orbitu 104 různých satelitů, z nich 96 pro USA. ISRO momentálně hospodaří s rozpočtem kolem čtyř miliard dolarů (85 miliard Kč) a doufá, že poslední úspěchy jí umožní získat ještě silnější pozici ve stamiliardovém vesmírném průmyslu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme