Indie vynesla na oběžnou dráhu 31 satelitů, sama poslala už stou družici

Z indické základny Šríharikóta severně od Čennaí odstartovala raketa s 31 mikro a nanosatelity sedmi různých zemí včetně jubilejní sté družice druhé nejlidnatější země světa. Indická vláda tak pokračuje v budování obrazu své země jako globálního poskytovatele nízkonákladových vesmírných služeb, napsala agentura Reuters.

Dillí Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nosná 320tunová raketa Polar Satellite Launch Vehicle (PSLV-C40) vzlétla ze základny na pobřeží Bengálského zálivu těsně před půl desátou místního času (4:00 SEČ). Více než polovina vynesených satelitů patří Spojeným státům, tři Indii a zbylé Kanadě, Finsku, Francii, Jižní Koreji a Británii.

Program Vesmír pro lidstvo posiluje českou účast na evropských kosmických projektech

Číst článek

Pro Indii je nejvýznamnější družice řady Cartosat-2, která je součástí systému na sledování indických hranic a vytváření snímků zemského povrchu s vysokým rozlišením. Dva vědci z indické vesmírné agentury ISRO řekli Reuters, že satelitní snímky budou využívány indickými bezpečnostními složkami k monitorování vojenských aktivit v sousedním Pákistánu, dále v Číně, Bangladéši, Nepálu a na Srí Lance. Úřady budou údajně jejich prostřednictvím také dohlížet na postup velkých stavebních projektů.

„Vyslání 100. satelitu ISRO je důkazem velkolepých úspěchů Indie a také světlé budoucnosti jejího vesmírného programu," uvedl na twitteru indický premiér Naréndra Módí. Podle indických médií dodal, že "tento úspěch v novém roce přinese prospěch z rychle se rozvíjející vesmírné technologie země občanům, farmářům a rybářům".

Módího vláda usiluje o rozvoj domácího vesmírného programu jakožto ukázky nízkonákladové technologie. Loni v únoru vynesla v rámci jediné mise na orbitu 104 různých satelitů, z nich 96 pro USA. ISRO momentálně hospodaří s rozpočtem kolem čtyř miliard dolarů (85 miliard Kč) a doufá, že poslední úspěchy jí umožní získat ještě silnější pozici ve stamiliardovém vesmírném průmyslu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme