Indie ztratila spojení s vozítkem na Měsíci. Dva týdny bylo ve spánkovém režimu, kvůli lunární noci

Indie se pokusila obnovit spojení se svým přistávacím modulem a robotickým vozítkem na Měsíci, tyto snahy ale zatím nebyly úspěšné. Podle agentury Reuters to uvedla Indická organizace pro výzkum vesmíru (ISRO). Ve svých pokusech bude pokračovat.

Dillí Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čandraján-3 Měsíc Indická organizace pro výzkum vesmíru

Čandraján-3 Měsíc Indická organizace pro výzkum vesmíru | Zdroj: Indian Space Research Organisation

Indické misi se v srpnu jako první na světě podařilo s modulem Vikrám přistát poblíž neprobádaného jižního pólu Měsíce. Robotické vozítko Pragján se pak téměř dva týdny pohybovalo po měsíčním povrchu a provádělo vědecké experimenty. S příchodem lunární noci bylo vozítko počátkem září uvedeno do spánkového režimu.

Indické vozítko na Měsíci dopracovalo a uložilo se ke spánku. Po lunární noci se možná neprobere

Číst článek

Indická vesmírná agentura tehdy uvedla, že vozítko dokončilo své úkoly a shromážděná data odeslalo na Zemi. Zda budou aparáty schopny s příchodem nového měsíčního dne, který odpovídá zhruba 14 pozemským dnům, činnost obnovit, nebylo jasné.

„Baterie je nyní plně nabitá. Solární panel je otočen tak, aby na něj dopadlo světlo při příštím východu slunce, který se očekává 22. září. Doufáme, že se rover úspěšně probudí a bude pokračovat ve svých úkolech,“ napsala tehdy ISRO.

List Indian Express nicméně podotkl, že elektronika vozítka není navržena tak, aby vydržela extrémně nízké teploty. Ty mohou během lunární noci klesat až k minus 170 stupňům Celsia.

„Pokusili jsme se navázat komunikaci s modulem Vikrám a vozítkem Pragján, abychom se přesvědčili o tom, v jakém jsou stavu. Nezachytili jsme ale žádný signál,“ uvedla ISRO.

Podle dřívějších oznámení Indie rover potvrdil přítomnost síry a několika dalších chemických prvků v blízkosti lunárního jižního pólu. ISRO se ale zatím nevyjádřila k hlavnímu úkolu mise, kterým bylo pátrat po stopách zmrzlé vody, jejíž výskyt by podpořil plány na budoucí osídlení jediné přirozené družice Země.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme