Ingenuity nehlásí problémy, na sedmý let vyrazí nejdřív v neděli. Chystá se přenést o 106 metrů dál

Vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA je po určitých problémech při šestém letu na Marsu před dvěma týdny v pořádku a možná ještě v neděli se vznese do ovzduší rudé planety znovu. Informovala o tom na svém webu Laboratoř tryskového pohonu (JPL), která má v NASA na starosti mimo jiné i testování Ingenuity.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Animace toho, jak by se Ingenuity měla nad povrchem Marsu pohybovat | Zdroj: NASA/JPL-Caltech

Helikoptéra o velikosti malého dronu přistála na Marsu 18. února společně s roverem Perseverance, má ale samostatný program.

Není vybavena vědeckými přístroji, jejím jediným úkolem je vyzkoušet možnost využívat v budoucnu při zkoumání povrchu mimozemských těles podobné létající aparáty.

Větší vzdálenost i rychlost, delší čas ve vzduchu. Ingenuity příští týden absolvuje na Marsu šestý let

Číst článek

Všechny dosavadní lety Ingenuity byly v tomto směru úspěšné. Technické problémy vrtulník potkaly v závěru šestého letu 22. května. Stroj přidával rychlost a nakláněl se a vykazoval výkyvy ve spotřebě energie, nicméně bezpečně přistál, a to jen pět metrů od plánovaného místa. Podle expertů JPL vše způsobila určitá zranitelnost systému časování.

„I když jsme záměrně neplánovali takový zátěžový let, NASA má nyní letová data zkoumající krajní meze výkonu vrtulníku. Tato data budou v nadcházející době pečlivě analyzována, čímž se rozšíří rozsah našich znalostí o létajících vrtulnících na Marsu,“ poznamenala k problematickému letu JPL.

Na neprozkoumané místo

Potíže se zřejmě podařilo vyřešit a Ingenuity se už chystá na sedmý test. Zatím není jisté, kdy se uskuteční, JPL na webu sdělila, že se tak stane „ne dříve než v neděli“.

Up, up and away. 🚁
The next #MarsHelicopter flight will take place no earlier than June 6. Ingenuity will fly ~350 ft (106 m) south of its current location, marking the second time the rotorcraft will land in a new airfield that wasn’t surveyed up close. go.nasa.gov/3cjcyOR

22:15 – 04. 06. 2021

791 6544

Vrtulník by měl překonat vzdálenost 106 metrů a stejně jako při předchozím letu, tedy podruhé, přistát na novém místě, které dopředu sám předem neprozkoumal. Tým JPL nicméně spoléhá na snímky pořízené satelitem NASA Mars Reconnaissance Orbiter, které ukazují, že uvedená oblast je poměrně rovná a na jejím povrchu je jen málo překážek.

JPL poznamenala, že bez ohledu na to, kdy se další let uskuteční, budou údaje o jeho průběhu a výsledku přicházet na Zemi postupně v následujících třech dnech.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme