Helikoptéra Ingenuity přečkala první noc na Marsu. Před chladem ji chránila izolace a energie v bateriích

Malá výzkumná helikoptéra americké vesmírné agentury NASA jménem Ingenuity úspěšně přečkala první samostatnou noc na Marsu po oddělení od roveru Perseverance, který ji v únoru na rudou planetu dopravil. NASA to oznámila ve svém pondělním prohlášení, podle nějž je to zásadní krok na cestě k prvnímu mimozemskému motorizovanému letu.

Tento článek je více než rok starý.

Fotogalerie Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ingenuity, která připomíná menší dron, se v sobotu oddělila od roveru, z nějž do té doby čerpala veškerou energii.

Nad povrch Marsu se už brzy vznese první dron. NASA jeho start o tři dny odložila

Číst článek

Nyní se však již musí spoléhat na vlastní solární panely k zisku energie, kterou musí mimo jiné zahřívat své přístroje při studených nocích na Marsu, kdy může teplota spadnout až k minus 90 stupňům Celsia.

„Nyní se nám potvrdilo, že má dobrou izolaci, správné zahřívání a dostatek energie v bateriích na to, aby přežila studené noci, což je velkým úspěchem našeho týmu,“ řekla MiMi Aungová, šéfka projektu drobné helikoptéry.

Tým proto pokračuje v přípravách na první let, k němuž dojde nejdříve 11. dubna. V příštích dnech bude například zkoušet funkci motorů a vrtulí helikoptéry.

Řídký vzduch pro létání

Stroj má velmi lehkou konstrukci vážící jen 1,8 kilogramu a dvě karbonové čepele, které se točí proti sobě. Létání ve velmi řídké atmosféře Marsu je o mnoho náročnější než na Zemi, vrtule tak budou muset vyvinout asi 2400 otáček za minutu, což je mnohonásobně více než pozemské helikoptéry.

Milník srovnatelný s bratry Wrightovými. NASA chce na Marsu nechat vzlétnout výzkumnou helikoptéru

Číst článek

Ingenuity nenese žádné vědecké přístroje, jejím úkolem je pouze vyzkoušet možnosti letů na mimozemských tělesech pro případné využití v budoucích průzkumných programech.

NASA již například schválila misi nazvanou Dragonfly, jejímž cílem je s použitím létajícího stroje prozkoumat povrch Titanu, jednoho z měsíců Saturnu. Plánována je někdy v příští dekádě.

Americká vesmírná agentura již dříve prohlásila, že by případný úspěšný let stroje považovala za milník srovnatelný s prvním letem objektu těžšího než vzduch na Zemi, který roku 1903 předvedli bratři Wrightové.

Oznámila rovněž, že Ingenuity s sebou na Mars dopravila malý útržek z plachty jejich průkopnického letadla.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme