NASA kvůli technickému problému odložila testovací let vrtulníku Ingenuity o tři dny

První testovací let malého vrtulníku Ingenuity na Marsu byl o tři dny odložen kvůli problému, který se vyskytl při zkoušce vysokých otáček rotorů. Informoval o tom v sobotu na svém webu americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První možný termín letu je nyní středa 14. dubna (ilustrační foto) | Zdroj: NASA/JPL-Caltech

Předběžný termín prvního letu Ingenuity americká vesmírná agentura původně stanovila na tuto neděli. Na základě údajů, které z vrtulníku dostala v pátek pozdě večer, se však NASA rozhodla let odložit. První možný termín letu je středa 14. dubna.

Helikoptéra Ingenuity přečkala první noc na Marsu. Před chladem ji chránila izolace a energie v bateriích

Číst článek

Důvodem je, že během páteční prověrky vysokorychlostních otáček rotorů kontrolní zařízení ukončilo dřív sekvenci příkazů ovládajících test. To se stalo ve chvíli, kdy se měl letový počítač přepnout z předletového módu na mód letový. Podle NASA je ale vrtulník v pořádku a v bezpečí a na Zemi poslal úplnou sadu telemetrických údajů.

Samostatný program

Ingenuity o velikosti malého dronu přistál na Marsu 18. února uschovaný v útrobách robotického vozítka NASA Perseverance. Má ale samostatný program. Není vybavený žádnými vědeckými přístroji, jeho jediným úkolem je vyzkoušet možnost využívat v budoucnu při zkoumání povrchu mimozemských těles podobné létající aparáty.

‚Kdybych to slyšel z auta, zavolal bych odtah.’ NASA zveřejnila zvuk, který vydává Perseverance na Marsu

Číst článek

Všechny kroky předcházející prvnímu letu helikoptérka úspěšně splnila. Před týdnem se postupně dostala z roveru na povrch planety a následně bez úhony přečkala první mrazivou marsovskou noc. Během týdne pak rozvinula své dva rotory a zdárně je zkušebně protočila. V pořádku jsou i vlastní solární panely, jež zajišťují energii, která musí mimo jiné zahřívat přístroje za studených nocí. Teplota na straně odvrácené od Slunce může na Marsu klesnout až k minus 90 stupňům Celsia.

Ingenuity je velice lehký, má hmotnost pouhých 1,8 kilogramu. Jeho rotory vyrobené z karbonových vláken se točí proti sobě a k umožnění vzletu v řídké atmosféře rudé planety musejí vyvinout rychlost 2400 otáček za minutu, což je podstatně víc, než potřebují k létání helikoptéry na Zemi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme