108 vteřin ve vzduchu. Vrtulník Ingenuity absolvoval na Marsu pátý let, poprvé přistál na jiném místě

Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA v pátek na Marsu provedl už pátý let, při němž vystoupal výš než doposud a přistál na jiném místě. Na svém webu o tom v sobotu informovala Laboratoř tryskového pohonu (JPL), která má v NASA na starosti mimo jiné program robotického vozítka Perseverance včetně testování Ingenuity. NASA rovněž poprvé zveřejnila zvukový záznam Ingenuity pořízený Perseverance při čtvrtém letu vrtulníku.

Tento článek je více než rok starý.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americká vesmírná agentura NASA  potvrdila, že se jí podařilo krátce vzletět a následně přistát s malou výzkumnou helikoptérou Ingenuity na povrchu Marsu.

Americká vesmírná agentura NASA potvrdila, že se jí podařilo krátce vzletět a následně přistát s malou výzkumnou helikoptérou Ingenuity na povrchu Marsu. | Foto: NASA/JPL-Caltech | Zdroj: NASA

Helikoptéra o velikosti malého dronu přistála na Marsu 18. února společně s Perseverance, má ale samostatný program. Není vybavena vědeckými přístroji, jejím jediným úkolem je vyzkoušet možnost využívat v budoucnu při zkoumání povrchu mimozemských těles podobné létající aparáty.

NASA prodloužila testování vrtulníku Ingenuity na Marsu o 30 dnů. Stroj vzápětí zvládl čtvrtý let

Číst článek

Tým mise Ingenuity původně počítal s tím, že testy potrvají jen 30 dní, nicméně před týdnem po třech úspěšných letech se rozhodl přidat dalších 30 dní a nevyloučil ani další možné pokračování.

Pátý let Ingenuity se uskutečnil přesně podle plánu, o němž JPL předem informovala. Vrtulník odstartoval ve 21.26 středoevropského letního času a data potvrzující úspěch dalšího testu stroje dostalo pozemní středisko přibližně o čtyři hodiny později.

Stroj odletěl ze stejného místa, z něhož startoval a na něž se vracel při předchozích testech, tentokrát ale přistál jinde. Na začátku vzlétl do pětimetrové výšky jako při předchozích třech testech kromě prvního, kdy vystoupal do tří metrů. Poté vrtulník v pátek pokračoval ve stejné dráze jako při čtvrtém letu, a to až do vzdálenosti 129 metrů.

Malá výzkumná helikoptéra americké vesmírné agentury NASA jménem Ingenuity | Zdroj: NASA/JPL-Caltech

Místo otočky a návratu se ale vznesl výš do deseti metrů, pořídil barevné fotografie s velkým rozlišením své nové oblasti a poté tam přistál. Celý let trval 108 vteřin.

„Pátý let vrtulníku na Marsu je pro agenturu (NASA) dalším velkým úspěchem,“ řekl čelný pracovník v leteckém výzkumu NASA Bob Pearce. „Pokračující úspěch Ingenuity dokazuje, že je důležité spojit silné stránky různých dovedností z celé agentury a vytvořit tak budoucnost, jako je let letadla na jiné planetě!“ dodal.

Excelsior! The #MarsHelicopter completed its 1st one-way trip and 5th flight on Mars. It touched down at its new location, kicking off a new demo phase where we test this new tech and see how it can aid future missions on Mars and other worlds. go.nasa.gov/ingenuity

02:31 – 08. 05. 2021

1577 11275

Nová fáze výzkumu

Pátý let Ingenuity znamená podle JPL přechod rotorového letadla do nové fáze demonstrace operací. Tato fáze se zaměří na zkoumání toho, jaké schopnosti může takový stroj provozovaný na Marsu poskytnout.

NASA poprvé vyrobila kyslík na jiné planetě. Vozítko Perseverance na Marsu rozštěpilo oxid uhličitý

Číst článek

Jde například o průzkum, letecké pozorování oblastí nedostupných roverem a podrobné zobrazování terénu z výšky. Tyto operace a získané poznatky z nich by mohly významně prospět budoucímu leteckému průzkumu Marsu a dalších mimozemských těles.

Vrtulník Ingenuity na Marsu před pátečním testem letěl už 19., 22., 25. a 30. dubna. Všechny tyto lety byly úspěšné, i když první a čtvrtý zdržel softwarový problém. Helikoptéra přitom postupně zvyšovala rychlost a vzdálenost letu.

Za zvuků letu

NASA v pátek poprvé zveřejnila zvukový záznam letu Ingenuity, který spolu se záznamem obrazovým pořídil rover Perseverance při čtvrtém testu před týdnem. Zvuk letícího stroje zachytil mikrofon laserového zařízení vozítka SuperCam. Zda se zaznamenat zvuk podaří, nebylo jisté, a to nejen kvůli osmdesátimetrové vzdálenosti.

Během letu, kdy se rotory vrtulníku pohybovaly rychlostí 2537 otáček za minutu, totiž zvuk tlumila řídká atmosféra Marsu a také závan větru na počátku letu. Proto odborníci na Zemi nahrávku upravili, aby byla lépe slyšitelná.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme