Astronauti z lodi Crew Dragon Resilience jsou zpět na Zemi. Na Mezinárodní vesmírné stanici byli půl roku

Po půlročním pobytu na Mezinárodní vesmírné stanici se v neděli lodí Crew Dragon Resilience společnosti SpaceX vrátila na Zemi čtyřčlenná americko-japonská posádka. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír v minulosti její návrat dvakrát odložil kvůli nepříznivé předpovědi počasí v oblasti plánovaného přistání. Nyní byl ale návrat na Zemi úspěšný, přistáním u Floridy končí první plnohodnotná mise vesmírné lodi od soukromé společnosti.

Video Washington (Aktualizováno: 9:35 2. 5. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kapsule společnosti SpaceX přistála v neděli dopoledne našeho času v Mexickém zálivu. Na palubě byli američtí astronauti Michael Hopkins, Victor Glover a Shannon Walkerová a japonský astronaut Soiči Noguči.

Mise Resilience, označovaná jako Crew-1, měla skončit přistáním v Mexickém zálivu u Floridy už ve středu. NASA však dva dny předtím oznámila, že se rozhodla návrat odložit na sobotu kvůli silnému větru, který měl podle předpovědí meteorologů v oblasti přistání kolem Floridy hrozit. V pátek potom oznámila další odklad.

Čtyřčlenná posádka přiletěla v Resilience na Mezinárodní vesmírnou stanici 17. listopadu. Šlo o první plnohodnotnou misi vesmírného plavidla vlastněného soukromou společností.

Vůbec poprvé absolvovala loď Crew Dragon, pojmenovaná Endeavour, pilotovaný let s přistáním na Mezinárodní vesmírnou stanici od konce května do začátku srpna. Byla to ještě prověřovací, úspěšná cesta se dvěma astronauty.

NASA prodloužila testování vrtulníku Ingenuity na Marsu o 30 dnů. Stroj vzápětí zvládl čtvrtý let

Číst článek

Od 24. dubna pak kotvily na vesmírné stanici poprvé dva Crew Dragony, poté co tam loď Endeavour dopravila další čtyřčlennou posádku - astronauty NASA Megan McArthurovou a Shane Kimbrougha, jejich japonského kolegu Akihika Hošideho a Francouze Thomase Pesqueta, zastupujícího Evropskou kosmickou agenturu.

Orbitální komplex tak dočasně obývalo dlouho nevídaných 11 lidí. Kromě dvou čtyřčlenných posádek Crew Dragonů jsou na stanici ještě dva ruští kosmonauti Oleg Novickij a Pjotr Dubrov a astronaut NASA Mark Vande Hei, kteří na vesmírnou stanici přiletěli 9. dubna ruskou lodí Sojuz MS-18.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme