Na Mezinárodní vesmírné stanici vyřešili potíže s elektřinou. Loď Dragon se zásobami může přiletět

Problém s rozvodem elektrické energie, který se začátkem týdne vyskytl na Mezinárodní vesmírné stanici, se ve čtvrtek podařilo vyřešit. Díky tomu by se v pátek měl uskutečnit odložený start nákladní lodi Dragon společnosti SpaceX se zásobami a dalším materiálem. Oznámil to na svém webu americký Národní úřad pro letectví a vesmír.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) nad Brazílií | Zdroj: NASA

Problémy postihly stanici v pondělí, kdy se objevila závada na elektrické přepojovací jednotce (MBSU), ze které je rozváděna elektřina do dvou z osmi staničních energetických větví.

Dodávka energie pro Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) kvůli tomu poklesla o 25 procent. Nynější šestičlenná posádka orbitálního komplexu ale nijak ohrožena nebyla, ujistila hned NASA.

Vesmírná agentura sdělila, že ve čtvrtek ráno se pracovníkům řídícího střediska v Houstonu podařilo úspěšně dokončit odstranění vadné jednotky a nahradit ji záložním dílem.

Jak přesně byla operace provedena, Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) neuvedl. Nicméně poznamenal, že šlo o robotickou práci a že to bylo podruhé, co se podařilo tuto jednotku vyměnit, aniž to museli vně stanice provést členové posádky.

Kvůli uvedenému problému společnost SpaceX na žádost NASA o den odložila plánovaný středeční zásobovací let své lodi Dragon na ISS. Odlet se ale musel posunout ještě o jeden den. Americký vesmírný úřad ve čtvrtek sdělil, že náhradním termínem startu nosné rakety Falcon 9 s Dragonem je pátek 09.11 našeho času.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme