Ruští filmaři začali s natáčením prvního filmu ve skutečném vesmíru. Pracovat budou přímo na ISS

Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) přistála loď Sojuz MS-19 s profesionálním kosmonautem Antonem Škaplerovem a ruským filmařským týmem, který tvoří herečka Julija Peresildová a režisér Klim Šipenko. Dopolední odlet z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu prakticky znamenal start natáčení prvního hraného filmu ve skutečném vesmíru.

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na ISS kromě kosmonauta Antona Škaplerova (uprostřed) odletěli i herečka Julija Peresildová a režisér Klim Šipenko | Foto: ROSCOSMOS | Zdroj: Reuters

Agentura Reuters zaznamenala, že natáčením tohoto snímku Rusko předčí Spojené státy v nejnovější etapě vesmírných závodů. Peresildová a Šipenko se totiž dostali do vesmíru před Tomem Cruisem, o jehož záměru odletět do vesmíru raketou společnosti SpaceX a natočit dosud nepojmenovaný hollywoodský film informovala americká vesmírná agentura NASA už loni.

Legendární kapitán Kirk se vrací do vesmíru. Namísto lodi Enterprise ale poletí s Bezosovou Blue Origin

Číst článek

Nosná raketa Sojuz-2.1a opustila startovací rampu ve stanovených 10.55 SELČ a Sojuz MS-19 k orbitálnímu komplexu dorazil po zkráceném letu trvajícím přibližně tři a půl hodiny. Závěr příletu nabyl trochu na dramatičnosti, když se nezdařilo přistát v automatickém režimu a ruční řízení převzal Škaplerov.

Po přistání musí filmařská posádka ještě dvě hodiny počkat, než se jí otevře průchod na stanici. Start i přílet bylo možné sledovat v přímém přenosu na webech NASA a ruské kosmické agentury Roskosmos.

Peresildová a Šipenko na ISS odletěli, aby natočili vesmírné drama se zatím pracovním názvem Výzva. Má jít o příběh lékařky, která nemá vůbec nic společného s vesmírem, ale okolnosti ji přinutí letět na oběžnou dráhu, aby zachránila kosmonauta. Filmový štáb má natočit zhruba 35 až 40 minut promítacího času. Pracovat se sice bude hlavně na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), Šipenko ale nevyloučil, že první kosmické záběry filmu Výzva pořídí už při letu.

Natáčení se zúčastní i Škaplerov a ruští kosmonauti, kteří nyní na ISS pracují – Oleg Novickij a Pjotr Dubrov. „Budu hrát sám sebe – velitele lodi Antona, který dopravuje lékařku na stanici, aby tam provedla operaci a zachránila tak jiného kosmonauta,“ prozradil Škaplerov o své roli časopisu Ruskij kosmos.

Rychlý experiment

Podle Olega Kotova, bývalého kosmonauta a nyní zástupce ředitele Ústavu pro lékařské a biologické problémy Ruské akademie věd, provádět na ISS chirurgický zákrok ovšem ve skutečnosti možné není. „Nanejvýš lze zašít cévy nebo kůži. Nicméně tam jsou zdravotnická zařízení pro resuscitaci,“ řekl agentuře RIA Novosti. Závažná onemocnění by však musela být řešena na Zemi, dodal.

Pro Roskosmos má projekt natáčení filmu na ISS i jiný než jen umělecký rozměr. Jde o experiment s rychlou přípravou na let na oběžnou dráhu specialistů, kteří s vesmírným průmyslem nemají nic společného. Pokud bude úspěšný, umožní vysílání mladých vědců na ISS, aby mohli nezávisle provádět výzkum, poznamenal šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin.

Komplexní příprava kosmonautů je tříetapová a v Rusku trvá dva roky. Peresildová a Šipenko svou přípravu na let museli stihnout za podstatně kratší dobu, začali s ní podle agentury TASS letos v květnu.

Ruský modul Nauka nekontrolovaně roztočil ISS, hrozilo její rozlomení, popisuje popularizátor Majer

Číst článek

Doplnění posádky

Peresildová a Šipenko stráví na oběžné dráze 12 dní, z nichž deset má být pracovních. Na Zemi se dvojice vrátí 17. října v kosmické lodi Sojuz MS-18 společně s kosmonautem Novickým, který je na ISS od dubna.

Škaplerov pak v ruské sekci vesmírné stanice zůstane společně s Dubrovem ještě dalších 174 dnů. Během té doby přivítají posádky lodí Sojuz MS-20 a Sojuz MS-21, vyloží po příletu náklad vesmírného kamionu Progress-18 a zajistí připojení nového uzlového modulu Pričal (kotviště). Kromě toho je čekají tři venkovní pracovní směny, při nichž budou pokračovat v propojování stanice s ruským víceúčelovým laboratorním modulem Nauka, který na orbitálním komplexu zakotvil 29. července.

V současné chvíli na orbitálním komplexu pobývá deset lidí. Vedle pěti Rusů – Peresildové, Šipenka, Škaplerova, Novického a Dubrova – tam jsou američtí astronauté Shane Kimbrough, Mark Vande Hei a Megan McArthurová, Francouz Thomas Pesquet a Japonec Akihiko Hošide.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme