VIDEO: Z amerického kosmodromu odstartoval k ISS ‚vesmírný kamion‘. Loď Cygnus veze 3,5 tuny nákladu

Z kosmodromu na americkém ostrově Wallops odstartovala ve středu večer SELČ nosná raketa Antares s nákladní lodí Cygnus společnosti Northrop Grumman. Cygnus dopraví na Mezinárodní vesmírnou stanici 3,5 tuny různého nákladu, včetně zásob pro posádku a materiálu pro další experimenty. Start vysílal na svém webu v přímém přenosu americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Wallops (USA) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vesmírný kamion by měl k orbitálnímu komplexu dorazit v pátek přibližně kolem 11.30 SELČ. Loď nejprve zachytí na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) astronautka Anne McClainová robotickým ramenem, které pak na základě povelů z řídícího střediska na Zemi Cygnus připojí ke staničnímu modulu Unity, sdělila NASA.

Podle americké vesmírné agentury se jedná o jedenáctý, poslední zásobovací let lodi Cygnus pro Mezinárodní vesmírnou stanici na základě první dohody společnosti Northrop Grumman s NASA pod zkratkou CRS-1.

Na podzim by měla mezi těmito partnery začít realizace nové dohody CRS-2, která počítá s dalšími jedenácti komerčními zásobovacími lety k ISS.

Cygnus by měl u ISS zůstat do 23. července. Po odpojení vypustí minisatelity soukromé společnosti NanoRacks a bude až do prosince pokračovat v prodloužené misi na oběžné dráze. Poté s několika tunami odpadu z ISS při plánovaném sestupu shoří v zemské atmosféře, uvedla NASA.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme