Na vesmírné stanici přestal potřetí za půl roku fungovat ruský generátor kyslíku. Systém už je opravený

Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se opět porouchal ruský generátor kyslíku Elektron-VM. Podle agentury TASS o tom v úterý informoval ruské pozemní středisko řízení letů (CUP) člen nynější posádky orbitálního komplexu Sergej Ryžikov.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský modul Zvezda | Zdroj: Reuters/Roskosmos

Podle komunikace zaznamenané na stránce amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) ruský kosmonaut CUP sdělil, že informace o selhání „Elektronu” se objevila v 18.18 moskevského času (16.18 středoevropského času).

Vesmírny kamion Cargo Dragon od SpaceX dokončil svou první misi. Na Zem přivezl víno i myši

Číst článek

Zařízení je nainstalované v modulu Zvezda ruské sekce stanice.

Ruská kosmická agentura Roskosmos už v minulosti při podobných událostech ujistila, že posádce dvacet let staré stanice nehrozí žádné nebezpečí.

Roskosmos agentuře Interfax nyní sdělil, že po opravách zařízení na palubě a restartu počítačů by systém měl znovu fungovat.

TASS připomněl, že systém zásobování orbitální stanice kyslíkem Elektron-VM už vypadl v říjnu loňského roku. Problém se podařilo odstranit, přičemž po dobu oprav stanici zásoboval náhradní systém umístěný v americké sekci. V prosinci ale ruský generátor přestal fungovat znovu.

Posádku Mezinárodní vesmírné stanice aktuálně tvoří ruští kosmonauti Ryžikov a Sergej Kuď-Sverčkov, astronauti NASA Kate Rubinsová, Shannon Walkerová, Victor Glover a Michael Hopkins a jejich kolega z japonské kosmické agentury JAXA Soiči Noguči.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme