Na vesmírnou stanici vstoupili tři astronauté. Čeká je výlet do otevřeného kosmu i vědecké experimenty

Na Mezinárodní vesmírnou stanici v neděli dorazili tři noví členové posádky Američan Andrew Morgan, Rus Alexandr Skvorcov a Ital Luca Parmitano. Ruská raketa Sojuz-FG s kosmickou lodí s nimi odstartovala v sobotu večer z kazašského kosmodromu Bajkonur. Let trval pouhých šest hodin a 20 minut, informovala AP. Agentury RIA Novosti posléze uvedla, že kosmonauti v pořádku přešli na palubu stanice.

Video ISS (oběžná dráha) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trojice doplnila posádku orbitálního komplexu na obvyklých šest členů. Připojila se k nynějšímu ruskému veliteli stanice Alexeji Ovčininovi a americkým astronautům Nicku Hagueovi a Christině Kochové, kteří na oběžné dráze pracují od března.

Podle agentury Roskosmos je plánovaná délka pobytu Skvorcova, Parmitana a Morgana na Mezinárodní vesmírné stanici 201 dní.

Vědecké experimenty

Novou posádku čeká v listopadu „výlet“ do otevřeného kosmu a široký rejstřík vědeckých experimentů, jejichž počet se blíží 150, uvedla agentura Interfax. Pozornost vyvolává i srpnový přílet dopravní lodi Sojuz, která ale dorazí k Mezinárodní vesmírné stanici bez lidské posádky.

Místo ní má být na palubě ruský humanoidní robot zvaný Fedor. Jeho jméno není podle ruských médií obdobou jména Fjodor, ale anglickou zkratkou názvu Final Experimental Demonstration Object Research.

O úkolech robota na palubě ISS není mnoho informací. Ruská média v sobotu uvedla, že kosmonauti Skvorcov a Ovčinin „prozkoumají možnosti využití dálkově ovládaného antropomorfního robota v budoucích pilotovaných dopravních lodích nového pokolení“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme