Nepodezíráme Američany, že vyvrtali díru do naší kosmické lodi, prohlásil šéf Roskosmosu

Šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin v pondělí popřel, že by Roskosmos podezíral americké astronauty z vyvrtání otvoru ve vesmírné lodi připojené k ruské části Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), jak se nedávno objevilo v ruském tisku. „Tyto výmysly kategoricky popírám,“ zdůraznil podle serveru Newsru.com.

Moskva (Aktualizováno: 22:40 19. 11. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezinárodní vesmírná stanice | Foto: NASA/Roscosmos | Zdroj: Reuters

„Nikdy jsme Američany z toho neobviňovali. Všechna prohlášení a publikace na toto téma v médiích byly jen nevybíravé dezinterpretace,“ prohlásil Rogozin na tiskové konferenci, které se zúčastnil i jeho americký protějšek z agentury NASA.

NASA: Loď Cygnus dopravila na vesmírnou stanici tři tuny nákladu

Číst článek

Ruská strana byla podle něj hned po odhalení mikrotrhliny připravena okamžitě evakuovat posádku ISS, pokud by ji hrozilo skutečné nebezpečí. „Naštěstí to nebylo zapotřebí,“ konstatoval Rogozin.

V noci na 30. srpna z lodi Sojuz připojené k ISS unikal vzduch kvůli dvoumilimetrové mikrotrhlině. Otvor ruští kosmonauti následující den hermeticky uzavřeli záplatami a následně zkontrolovali, že k poklesu tlaku v orbitálním komplexu už nedochází.

Zprvu se odhadovalo, že plášť Sojuzu nejspíše poškodily meteority, později se hovořilo o výrobní vadě, než se v ruském tisku objevila verze, že otvor vyvrtali členové americké posádky.

Díru do ISS vyvrtali Američané, tvrdí Roskosmos. ‚Urážlivé,' odmítl nařčení šéf posádky Feustel

Číst článek

Kvůli onemocnění jednoho z nich chtěli prý záměrným poškozením Sojuzu vyvolat nutnost spěšného návratu na Zemi. Pokud by totiž posádka musela ISS opustit z důvodu nemoci, nikoli kvůli technické poruše, museli by Američané novou kosmickou loď zaplatit.

Spekulace o vině posádky rozvířil tehdy sám Rogozin, který prohlásil, že ruští vyšetřovatelé „věnují pozornost i verzi o záměrném poškození lodi ve vesmíru“. Později ale na twitteru uvedl, že „šíření fám a obvinění (vyšetřujícím) expertům nepomáhá a škodí přátelským vztahům na palubě ISS“.

Příčiny vzniku mikrotrhliny odborníci nadále zjišťují, uvedla agentura Interfax.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme