Kosmonauti zkusí zalepit trhlinu na Mezinárodní vesmírné stanici lepidlem ze smůly jehličnanů

Posádka Mezinárodní vesmírné stanice použije lepidlo vyrobené z pryskyřice severoafrických jehličnanů, aby hermeticky utěsnila trhlinu v přechodové komoře ruského modulu Zvězda, kterou ze stanice už měsíce uniká vzduch. Uvedla to agentura RIA Novosti s odvoláním na hovory vedené mezi kosmonauty na oběžné dráze a pozemním řídicím střediskem. Kosmonauti začali pracovat na utěsnění modulu v pondělí. Podle plánu by práci měli dokončit v pátek.

Oběžná dráha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) nad Brazílií (archivní foto)

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) nad Brazílií (archivní foto) | Zdroj: NASA

Z rozhovorů vyplynulo, že kosmonauti Sergej Ryžikov a Sergej Kuď-Svěrčkov k utěsnění trhliny v modulu použijí také vrtačku, vysavač, různé stěrky a tmely, pěnovou gumu, fólie, čisticí ubrousky, kovové podložky a izolační pásku. Během práce se budou chránit ochrannými pomůckami.

OBRAZEM: Podívejte se na první barevné snímky z Marsu, které zachytilo vozítko Perseverance

Číst článek

Nelze vyloučit, že v přechodové komoře jsou i další trhliny. Kosmonauti jich původně vytipovali až šest, ale při dalším zkoumání se ukázalo, že vzduch unikal jen v jediném místě. V uzavřeném úseku, kde se trhlina nachází, poklesl tlak.

O malém úniku vzduchu z Mezinárodní vesmírné stanice informovala ruská vesmírná agentura Roskosmos loni v srpnu. Americký úřad pro letectví a kosmonautiku NASA vzápětí ujistil, že únik se nachází v přípustných mezích a neohrožuje ani posádku, ani fungování stanice.

Až v září se ale podařilo zjistit, že k úniku dochází v pracovním úseku ruského modulu, kde se nachází vědecká aparatura. Ale první pokus utěsnit prasklinu za pomocí lepicí pásky nevedl k úspěchu, připomněl server Newsru.com.

Nápomocný sáček s čajem

Určit přesné místo, kudy vzduch uniká, se posádce podařilo určit až v polovině října za pomoci sáčku s čajem. Následující den po přelepení předpokládané praskliny se pokles tlaku zpomalil, ale jen nakrátko.

Pohyb sáčku s čajem ukázal kosmonautům, kde z mezinárodní vesmírné stanice uniká vzduch

Číst článek

V listopadu kosmonauti místo vyspravili novou záplatou, ale ani ta úniku trvale nezabránila. Zprvu se odhadovalo, že trhlina má 2,7 centimetru, ale nakonec se ukázalo, že je dlouhá 4,5 centimetru. Místo kosmonauti nafotili i z vnější strany.

Minulý měsíc nákladní loď Progress MS-16 dopravila na oběžnou dráhu zásoby kyslíku, speciální mikroskop potřebný pro prozkoumání trhliny a materiál a nářadí k opravě.

Na Mezinárodní vesmírné stanici se aktuálně nalézá sedmičlenná posádka: čtyři astronauti NASA Kathleen Rubinsová, Victor Glover, Shannon Walkerová a Michael Hopkins, dva ruští kosmonauti Sergej Ryžikov a Sergej Kuď-Svěrčkov a japonský astronaut Soiči Noguči.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme