Vláda USA zvažuje privatizaci Mezinárodní vesmírné stanice, píše Washington Post

Americká vláda údajně uvažuje o privatizaci Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Vyplývá to z interního dokumentu NASA, který cituje deník Washington Post. Podle něj Bílý dům plánuje v roce 2025 zastavit financování stanice z federálního rozpočtu.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezinárodní vesmírná stanice. | Zdroj: Pixabay

Dokument NASA zatím počítá pouze s tím, že agentura v následujících sedmi letech připraví vše pro to, aby bylo možné stanici předat soukromému provozovateli.

Kosmonauti překonali ruský rekord pobytu v otevřeném vesmíru, protáhla se jim oprava antény

Číst článek

Jak má privátní budoucnost ISS vypadat, zatím neupřesňuje.

Podle deníku Washington Post ale může plán narazit. Třeba republikánský senátor Ted Cruz prohlásil, že jako rozpočtový konzervativec nemůže podporovat konec něčeho, za co vláda utratila miliardy dolarů, pokud je program dál životaschopný.

Andrew Rush, výkonný ředitel firmy Made in Space, která na vesmírné stanici experimentuje s 3D tiskem, tvrdí, že ISS byla vybudována pro vědu a výzkum a nemá vytvářet zisk.

Výzkum hlubokého vesmíru?

Musk nám ukázal, že rakety nejsou překonané. Budoucnost nás konečně dohnala, říká odborník na kosmonautiku

Číst článek

Viceprezident americké Asociace leteckého průmyslu Frank Slazer se pak obává, že plán může selhat kvůli odporu zahraničních partnerů, kteří na ISS se Spojenými státy spolupracují.

Boeing, který pro NASA provozuje ISS v současnosti, už minulý měsíc označil odchod americké vlády z programu za chybu, která může ohrozit vůdčí postavení USA ve výzkumu vesmíru.

NASA ale podle Washington Post dlouhodobě pomalu opouští nízkou oběžnou dráhu, aby se soustředila na výzkum hlubokého vesmíru.

Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme