Ruský kosmický kamion dorazil na Mezinárodní vesmírnou stanici, přivezl zásoby kyslíku i léky

Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) přistál ve čtvrtek večer SELČ ruský kosmický kamion Progress MS-15 s 2,6 tuny různého nákladu. Cesta k orbitálnímu komplexu lodi trvala pouhé tři hodiny a 18 minut, informovala na twitteru ruská kosmická agentura Roskosmos, která přistání vysílala na webu v přímém přenosu.

ISS Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Progress MS-15 vynesla na oběžnou dráhu raketa Sojuz-2.1a z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu. | Foto: Roskosmos

Progress MS-15 vynesla na oběžnou dráhu raketa Sojuz-2.1a z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu. Připojení se uskutečnilo v automatickém režimu, který kontrolovali ze Země odborníci ve Středisku řízení letů a z ISS ruští kosmonauti Anatolij Ivanišin a Ivan Vagner.

Čína zahájila svou první misi na Mars. Průzkumné vozítko má na planetě přistát v dubnu

Číst článek

Loď na stanici dopravila mimo jiné zásoby vody, kyslík, palivo, materiál potřebný pro vědecké experimenty, hygienické prostředky, oblečení, léky a „standardní potravinové dávky“, napsala agentura TASS.

Kromě Ivanišina a Wagnera tvoří aktuální posádku ISS ještě američtí astronauti Christopher Cassidy, Robert Behnken a Douglas Hurley. Behnken a Hurkey na stanici přiletěli 30. května lodí Crew Dragon soukromé společnosti SpaceX a předpokládá se, že se na Zemi vrátí začátkem srpna.

Podle zatím poslední aktualizované informace americké vesmírné agentury NASA by další loď Crew Dragon mohla na ISS dopravit čtyři nové členy posádky nejdříve ve druhé polovině září. Půjde o tři astronauty NASA Shannon Walkerovou, Victora Glovera a Michaela Hopkinse a o Japonce Soičiho Nogučiho.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme