Vesmírný manévr. Mezinárodní vesmírná stanice předešla možné srážce s odpadem

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) provedla v noci z úterý na středu preventivní manévr s cílem snížit riziko možné srážky s neznámým vesmírným odpadem. Na twitteru o tom informoval šéf americké vesmírné agentury NASA Jim Bridenstine. Posádce orbitálního komplexu z přiblížení tělesa nicméně přímé nebezpečí nehrozilo.

Washington/Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) provedla v noci z úterý na středu bezpečností manévr, aby se vyhnula možné srážce s odpadem. | Foto: NASA/Roscosmos | Zdroj: Reuters

Posádka, kterou nyní tvoří ruští kosmonauti Anatolij Ivanišin a Ivan Vagner a americký astronaut Christopher Cassidy, se pro jistotu uchýlila do lodi Sojuz, která je u stanice zakotvena. Po úhybném manévru se trojice vrátila zpět a nyní pokračuje v práci.

Vesmírná soutěž. Žáci mohou naprogramovat experiment, který se uskuteční na oběžné dráze

Číst článek

Úprava oběžné dráhy ISS byla provedena pomocí motorů ruské nákladní lodi Progress MS-14, která je ke stanici rovněž připojená. Americká vesmírná agentura uvedla, že při operaci „pracovala společně s ruskými dispečery“.

Podle expertů se měl neznámý objekt k ISS přiblížit zhruba půl hodiny po půlnoci SELČ na vzdálenost asi 1,9 kilometru. To je v takzvané červené zóně, kdy je pravděpodobnost srážky vysoká. Ruská kosmická agentura Roskosmos na svém webu sdělila, že motory lodi Progress MS-14 byly k úhybnému manévru zažehnuty na 150 vteřin v úterý ve 23:19.

The station boosted its orbit out of the way of an unknown piece of space debris today after a docked resupply ship fired its engines at 5:19pm ET. The Exp 63 crew has resumed normal activities. More... go.nasa.gov/3ckpGlQ

00:01 – 23. 09. 2020

709 4263

The @International Space Station has maneuvered 3 times in 2020 to avoid debris. In the last 2 weeks, there have been 3 high concern potential conjunctions. Debris is getting worse! Time for Congress to provide @U.S. Commerce Dept. with the $15 mil requested by @President Biden for the Office of Space Commerce.

00:56 – 23. 09. 2020

348 2221

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme