Proslavila ho role kapitána Kirka ze Star Treku, teď se William Shatner stal nejstarším člověkem ve vesmíru

Do dějin letů do vesmíru se zapsal další rekord. Do kosmu se podíval vůbec nejstarší astronaut. Je mu 90 let a na palubě kosmické lodi už působil jako její kapitán, i když jen na televizní obrazovce. Nyní herec William Shatner zamířil do kosmu doopravdy – na palubě lodi New Shepard společnosti Blue Origin zakladatele Amazonu Jeffa Bezose.

Houston (Aktualizováno: 18:03 13. 10. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na palubě kosmické lodi New Shepard společnosti Blue Origin zakladatele Amazonu Jeffa Bezose se do vesmíru podíval herec William Shatner, který hrál kapitána Kirka (úplně vlevo) | Foto: Blue Origin | Zdroj: Reuters

Raketa s modulem opustila startovací rampu společnosti Blue Origin u města Van Horn na západě Texasu v 9.50 místního času (16.50 SELČ). Let trval přibližně deset minut a všechny jeho fáze proběhly podle plánu.

Raketa New Shepard vynesla modul se čtyřmi lidmi ze základny v Texasu do výšky 76 kilometrů nad povrch Země. Tam udělila kapsli impulz, aby se dostala do výšky 106 km, takže už se dostane za hranici vesmíru. Nosná raketa potom přistála pomocí brzdícího motoru asi tři kilometry od startovací plošiny.

Modul RSS First Step pak pokračoval v letu ve stavu beztíže po větší parabole a potom klesal po delší dráze a snesl se na zemi bezpečně pomocí padáků do stepi v Texasu.

Vypuštění bylo původně plánováno na úterý, ale kvůli počasí se odložilo na středu. I ve středu se start několikrát posunul, důvod ale společnost neupřesnila.

Kapitán Kirk ve vesmíru

Jedním ze členů posádky byl William Shatner, kterého celosvětově proslavila role kapitána Kirka z televizního seriálu Star Trek.

Jeho přítomnost měla zřejmě přitáhnout pozornost, protože první let lidské posádky do vesmíru uspořádal majitel společnosti Blue Origine Jeff Bezos už 20. července. Na palubě tehdy byla Wally Funková, pilotka, která se měla stát astronautkou v roce 1961, ale nakonec neletěla.

Dnes je jí 82 let. Wiliam Shatner je ještě o osm let starší. Navíc je symbolem snů o dobývání vesmíru, i když jen televizním.

„Tenhle zážitek je něco neuvěřitelného,“ prohlásil Shatner poté, co jako druhý v pořadí vystoupil z modulu po přistání. „Nemůžu se z toho dostat, nechci ten pocit ztratit.“ 

Kromě něj byli na palubě lodi New Shepard dva bohatí podnikatelé a viceprezidentka společnosti Blue Origin, která kosmické lodě staví.

Astronauti neviděli celou planetu, protože je to jen suborbitální, parabolický let, skok do vesmíru, podobný jako ten Alana Sheparda v roce 1961, viděli temnotu vesmíru, viděli zakřivení země, viděli Ameriku pod sebou, zažili stav beztíže.

🖖 @William Shatner We wish you all the best on your flight to space.

You are, and always shall be, our friend. go.nasa.gov/3BrjIez

14:57 – 13. 10. 2021

4670 50576

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme