Nechceme, aby se člověk ve vesmíru zbláznil, říká vesmírný architekt Ondřej Doule

Když se řekne vesmírný architekt nebo kolonizace Marsu, zní to jako sci-fi. Ondřej Doule ale není postava z románu. Je to český odborník, který pracuje pro NASA.

Host Lucie Výborné Praha/Mars Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vesmírný architekt Ondřej Doule | Foto: Kristýna Hladíková | Zdroj: Český rozhlas

Jsou architekti, kteří navrhují „obyčejné budovy“. A pak jsou tací, kteří vymýšlejí vesmírné stavby – tedy stavby, které by jednou měly stát na povrchu Měsíce nebo třeba Marsu. Jedním z těch druhých je Ondřej Doule, český odborník, který pracuje pro NASA.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak budou žít lidé na Měsíci a na Marsu? Poslechněte si celý rozhovor.

„Dosud se předpokládalo, že se člověk ve vesmíru přizpůsobí. Z pohledu architektury a vesmírného inženýringu se ale díváme na člověka z pohledu fyziologie a psychologie – tedy aby se člověk ve vesmíru cítil dobře fyzicky a psychicky. Aby se tam nezbláznil,“ shrnuje Ondřej Doule v rozhovoru s Lucií Výbornou. 

S tímto cílem navrhuje příbytky pro první lidské posádky na Měsíci a na Marsu. Tato obydlí musí kromě jiného umět zpracovat a zrecyklovat odpady a také vše, co člověk během dne vyloučí.

A jak to vlastně vypadá? Zatímco jeho nafukovací měsíční základna Lunar Base 10 využívá i měsíční prach, Mars Base 10, základna určená pro Mars, na to jde jinak. „Pokud jsme schopni postavit základnu na Měsíci, na Marsu by to mělo být mnohem jednodušší. Tamní podmínky jsou mnohem méně extrémní než na Měsíci,“ shrnuje odborník.

NASA už například potvrdila, že se na Marsu (na rozdíl od Měsíce) nachází úrodná půda. „Takže pokud byste měla na Marsu skleník, můžete si tam vypěstovat ředkvičku,“ směje se.

Lucie Výborná, Alžběta Švarcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme